Biden'dan Rusya'nın ilhak kararına sert tepki: Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğiz

Biden'dan Rusya'nın ilhak kararına sert tepki: Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Ukrayna'nın yüzde 15'ini ilhak kararına Biden'dan sert tepki geldi. Kararı 'küstahça' olarak niteleyen ABD Başkanı, Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’daki dört bölgeyi ilhak etmesine batıdan peş peşe sert tepkiler geldi.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı basın toplantısında ilhak kararını ‘küstahça bir çaba olarak" nitelendirdi, Ukrayna’ya silah yardımının devam edeceğini vurguladı ve şöyle konuştu:

"Uluslararası toplumu hem Rusya’nın bu tutumunu kınaması hem de Rusya’yı mahkûm etmesi için teşvik etmeye devam edeceğiz. Rusya’nın komşu ülkesi Ukrayna sınırlarını yeniden çizmeye yönelik küstahça çabalarının bizi yıldırmasına izin vermeden, Ukrayna’nın kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu teçhizatı sağlamaya devam edeceğiz."

Rusya’nın Uluslararası Hukuku ve Birleşmiş Milletler sözleşmelerini ihlâl ettiğini belirten Biden, yaptırım kararlarının Rusya’nın Ukrayna’daki askeri faaliyetlerini destekleyenler üzerinde etkili olacağını dile getirdi.

NATO’nun Vladimir Putin’in saldırganlığına karşı koyma kararlılığıyla yakın temas halinde olduğunun altını çizen ABD Başkanı, "Şunu tekrar söylemek istiyorum; Amerika, NATO müttefiklerimizle birlikte NATO topraklarının her bir karışını savunmaya tamamen hazırdır. Sayın Putin, her karışının ne olduğunu yanlış anlamayın." dedi.

WASHINGTON YAPTIRIMLARI GENİŞLETTİ

Biden'ın konuşmasından hemen önce Washington Yönetimi, Moskova'ya karşı yaptırımların genişleten bir karar aldı. Yeni yaptırımlar, Washington Yönetimi tarafından ilhaka yardım etmekle suçlanan kurum ve kişilerle bu kişilerin ailelerini kapsıyor. Yaptırımların ayrıca Rusya'nın askeri ve endüstriyel olanaklarına destek verecek üçüncü ülkeler için de bir uyarı niteliğinde olduğu belirtiliyor.

G7: ASLA TANIMAYACAĞIZ

G7 ülkelerini oluşturan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri dışişleri bakanları ile Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'nın Ukrayna'daki 4 bölgeyi kendi topraklarına katmasına ilişkin ortak bildiri yayınladı. Bildiride, "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırganlığını, egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını ihlal etmeye devam etmesini en güçlü şekilde kınıyoruz. Bu sözde ilhakları ve silah zoruyla yapılan sahte referandumları asla tanımayacağız" ifadeleri kullanıldı.

AB DE DESTEĞİN SÜRECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

2. Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa’daki en geniş ilhak olarak kayıtlara geçen söz konusu anlaşmalar, Ukrayna topraklarının yüzde 15’inin fiilen Rusya’ya katılması anlamına geliyor. Biden'dan önce Avrupa Birliği'nden de ilhak kararına karşı sert bir açıklama gelmişti. Avrupa Birliği Konseyi adına yapılan açıklamada, ilhak kararı şiddetle reddedilmiş ve Ukrayna'ya her türlü desteğin süreceğini ifade etmişti. (DÜNYA)