Biden'dan taktik nükleer silah anlaşmasına tepki: Son derece olumsuz karşılıyorum

Biden'dan taktik nükleer silah anlaşmasına tepki: Son derece olumsuz karşılıyorum
ABD Başkanı Joe Biden'a Rusya ile Belarus arasında taktik nükleer silahlarla ilgili imzalanan anlaşmaya tepkisi soruldu. Biden, Belarus'a silah konuşlanmasına izin veren anlaşmayı "son derece olumsuz" karşıladığını söyledi.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya ile Belarus arasında taktik nükleer silahlarla ilgili imzalanan anlaşmayla ilgili tepkisi sorulan Biden "Son derece olumsuz" yanıtını verdi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, 25 Mayıs'ta, Belarus'ta taktik nükleer silahların konuşlandırılmasına ilişkin belgeler imzalamıştı. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko da dün yaptığı açıklamada taktik nükleer silahların çoktan ülkesine doğru yola çıktığını duyurmuştu.

Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, Belarus'ta taktik nükleer silahların konuşlandırılmasına ilişkin açıklamasında bu adımın, Batılı ülkelerin "dostça olmayan" ve "agresif" siyasetine karşı bir yanıt olduğunu vurgulamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Belarus'a taktik nükleer silah yerleştireceklerini mart ayında ialn etmişti. Putin, Belarus'a daha önce teslim ettikleri "İskender" yüksek hassasiyetli füze sistemlerinin söz konusu silahla donatılacağını da belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar