Binlerce İsrailli sokağa indi: Polisten TOMA'lı müdahale, en az üç gözaltı

Binlerce İsrailli sokağa indi: Polisten TOMA'lı müdahale, en az üç gözaltı
On binlerce İsrailli, Gazze'de ateşkes, esir takası anlaşması ve Netanyahu hükümetinin istifası talebiyle ülke genelinde gösteriler düzenledi. İsrail polisi göstericilere TOMA'larla müdahale etti, en az üç İsrailli eylemci gözaltına alındı

Artı Gerçek - Hamas'ın kabul ettiği ateşkes-esir takası anlaşmasını "kabul edilemez" bulan İsrail hükümeti, 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Gazze'nin güney ucundaki Refah'ta kara harekatını genişletirken, bir İsrailli rehinenin daha öldüğünün açıklanması üzerine binlerce İsrailli sokağa indi.

İSTİFASINI İSTEDİLER

Hükümet karşıtı gruplara katılan on binlerce kişi, Gazze'ye saldırıların sonlandırılmaması ve esirlerin geri getirilmesi konusunda siyasi iradenin kayıtsızlığını eleştirerek, ülke tarihinin "en sağcı hükümetinin" istifasını ve erken seçim talep ettikleri protestolarını yineledi.

Tel Aviv, Hayfa, Birüssebi ve Batı Kudüs'ün yanı sıra İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun konutunun bulunduğu kuzeydeki Kayserya kenti ile ülkenin farklı noktalarında hükümetin istifasının ve esirlerin geri getirilmesinin istendiği gösteriler düzenlendi.

arti-24.jpg

Protestoların merkezi, on binlerce İsraillinin akşam saatlerinde toplandığı başkent Tel Aviv'de yer alan, Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemelerine karşı yapılan gösterilerde sembolleşen, polisin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi oldu.

İsrail bayrakları taşıyan binlerce protestocu, Başbakan Netanyahu ve hükümetindeki siyasetçiler aleyhinde pankart, afiş ve dövizler taşıdı, caddede kurulan platformda hükümeti eleştiren konuşmalar yapıldı.

'BİBİ, SEN BAŞTASIN, SEN SUÇLUSUN!'

Rehine yakınları da yakındaki Menachem Begin Caddesi'nde Savunma Bakanlığının önünde Netanyahu ve öncülük ettiği hükümete eleştirilerini yöneltti.

Rehinelerin bir an önce evlerine dönmesi çağrısı yaparak davullar ve düdükler çalan protestocular, "Hepsi hemen eve!", "Yardım!" yazılı dövizler taşıdı, Netanyahu'yu suçlayan sloganlar attı. Göstericiler, "(Netanyahu) Bibi esirleri serbest bırak!", "Sen baştasın, sen suçlusun" diye bağırdı.

Kaplan Caddesi’nden yürüyerek bakanlık binasının önündeki Menachem Begin Caddesi'ne gelen hükümet karşıtı protestocular, esir takası talep eden göstericilerle eylemlerini sürdürdü.

arti-25.jpg

POLİS ENGELİYLE KARŞILAŞTILAR

Göstericiler bu alandan yürüyüşe geçtiğindeyse İsrail polisinin engeliyle karşılaştı.

İsrail polisi, kentin ana arteri Ayalon Otoyolu'na çıkışlarda demir bariyer ve göstericilerin geçişini engellemek için kamyonlar yerleştirerek konuşlandı.

Ayalon Otoyolu'na ilerlemek isteyen göstericilere Kaplan Caddesi'nde İsrail polisi atlı birliklerle müdahale etti. İsrail polisi ile göstericiler arasında uzun süre arbede yaşandı. Göstericiler, kolluk kuvvetlerinden sorumlu aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'e hitaben "Ben-Gvir terörist", "Faşistlerin polisi" diye sloganı attı.

İSRAİL POLİSİNDEN TOMA'LI MÜDAHALE

İsrail polisi, alana TOMA getirerek göstericilere su sıkarak müdahale etti, olaylar uzunca bir süre devam etti. İsrail polisi, en az üç göstericiyi gözaltına aldı.

Bir grup, polis bariyerlerini aşarak Tel Aviv'in ana arteri Ayalon Otoyolunu tek yönlü trafiğe kapattı. Rehine yakınları, yerel basına yaptıkları açıklamada, halkı mücadelelerine katılmaya çağırarak "Netanyahu, siyasi gerekçelerle ülkeyi kurban ediyor ve yakınlarımızı ölüme gönderiyor" ifadesini kullandı.

arti-26.jpg

NETANYAHU'NUN EVİNİN ÖNÜNDE PROTESTO

Sahil kenti Hayfa'nın yanı sıra kuzeyde Kayserya kentindeki Netanyahu'nun şahsi konutunun çevresinde de binlerce gösterici İsrail bayrakları, davul ve düdüklerle toplandı. Göstericiler, "Sen baştasın, sen suçlusun!" sloganları atarak hükümetin istifasını ve erken seçim talep etti.

Batı Kudüs'te de yaklaşık iki yüz kişi, esirlerin serbest bırakılması için hükümetin anlaşma yapması talebiyle yürüdü.

İsrailliler, ülkenin çeşitli noktalarındaki yolları ve kavşakları kapattı.

arti-27.jpg

Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerle Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar