Bloomberg: Türkiye bugünden itibaren İsrail ile tüm ticareti durdurdu

Bloomberg: Türkiye bugünden itibaren İsrail ile tüm ticareti durdurdu
Türkiye'nin İsrail'e ve İsrail'den tüm ihracat ve ithalatı durdurduğu iddia edildi. X'teki paylaşımında Erdoğan için "diktatör" ifadesini kullanan İsrael Katz, "İsrail'in ithalat ve ihracatına yönelik limanları bloke ederek anlaşmaları çiğniyor" dedi.

Artı Gerçek - Bloomberg News'in iki Türk yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Türkiye Perşembe gününden itibaren İsrail'e ve İsrail'den tüm ihracat ve ithalatı durdurdu.

Türkiye'nin İsrail'le tüm ticareti durdurmasına tepki gösteren İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Erdoğan'ın Türkiye limanlarını İsrail'le ihracat ve ithalata kapatarak anlaşmaları çiğnediğini söyledi.

ERDOĞAN'A 'DİKTATÖR' DEDİ

X'teki paylaşımında Erdoğan için "diktatör" ifadesini kullanan Katz, "İsrail'in ithalat ve ihracatına yönelik limanları bloke ederek anlaşmaları çiğniyor. Ancak Türk halkının ve iş adamlarının çıkarlarını hiçe sayan, uluslararası ticaret anlaşmalarını hiçe sayan bir diktatör böyle davranır" dedi.

ekran-goruntusu-2024-05-02-185805.jpg

'BİZ KAZANACAĞIZ, ONLAR KAYBEDECEK'

"Dışişleri Genel Direktörü'ne yerel üretime ve diğer ülkelerden ithalata odaklanarak Türkiye ile ticarete alternatifler oluşturmak için hükümetteki tüm ilgili taraflarla derhal iletişime geçmesi talimatı verdim" diye devam eden Katz, sözlerini "İsrail güçlü ve cesur bir ekonomiyle atılım yapacak. Biz kazanacağız ve onlar kaybedecek" diye tamamladı.

ERDOĞAN, 'İLİŞKİLERİMİZİ KESTİK, KESİYORUZ' DEMİŞTİ

26 Nisan'da Kudüs Platformu Konferansı'nda Türkiye'nin İsrail ile ticari ilişkilerini sürdürmesine yönelik eleştirilere yanıt veren Erdoğan "İsrail'le artık ilişkilerimizi ticaret başta olmak üzere kestik, kesiyoruz" demişti.

Katz da Erdoğan'ın İsrail'i hedef almasına tepki gösterdiği paylaşımında Erdoğan'ın padişah şeklinde tasvir edildiği bir fotoğraf paylaşarak "Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizilerini izleyerek hayal kurmaya devam et" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar