'Afrin'de öldürme ve kaçırma vakaları artıyor'

'Afrin'de öldürme ve kaçırma vakaları artıyor'
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 18:42
A+ A-
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin aylık raporuna göre fidye karşılığı kaçırmalar arttı.

ARTI GERÇEK - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile bağlı Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Suriye'nin Afrin kentinde Ocak ayında başlattığı hava hareketi ile bölgenin kontrolünü ele geçirmesinden bu yana bölgede yaşanan hak ihlalleri artarak devam ediyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin (ONHCR) aylık raporuna göre, Afrin’deki silahlı güçler bölgede yağma, insan kaçırma ve öldürme faaliyetlerine devam ederken yağma edilen malların önemli kısmı TSK'nin denetimindeki Azez'de satılıyor.

ONHCR'nin Haziran ayında yayınladığı rapora göre, TSK’nin kontrolü altındaki Afrin’de büyük ölçekli insan hakları ihlaleleri yaşanmaya devam ediyor. OHCHR raporunda Türkiye’ye bölgedeki müttefikleri olan Özgür Suriye Ordusu'na bağlı güçleri kontrol etmesi ve uluslararası hukuk kurallarına uygun hareket etmesi çağrısında bulunuyor. Raporda, Türkiye ve ÖSO güçlerinin kontrolünde yaşamak zorunda kalan halkın karşı karşıya olduğu zorluklara dikkat çekilerek Türkiye’nin kontrolündeki bölgelerde iç çatışmaların devam ettiği bilgisine de yer verildi.

"AFRİN'DE HALK ÖLDÜRÜLME VE KAÇIRILMA TEHDİTİ ALTINDA"

Afrin’deki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, bölgede etkili olan silahlı grupların kendi aralarındaki çatışmalar da sürüyor. Silahlı grupların ayrıca yerel halkın mallarını yağmaladıkları, cinsel taciz, insan kaçırma ve öldürme vakalarının ise artarak devam ettiği belirtildi. Raporda bölgedeki Kürtlere ayrımcılık yapıldığına da dikkat çekildi. Afrin’deki yerel halkın ONHCR''ye verdiği bilgilere göre, silahlı grupların yoğunluklu bir şekilde yerel halka yönelik insanlık suçları işledikleri, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptıklarına da dikkat çekildi.

Türkiye’nin kontrolündeki bölgelerde TSK ile ortak hareket eden silahlı grupların başta hükümet binaları olmak üzere pek çok kamu kurumu ile özel mülkiyete el koyduğu, sürekli bir şekilde haneye tecavüz ve yağmacılık suçu işlediklerine de raporda dikkat çekiliyor. 

Yağma girişimlerinin Afrin’nin kontrolünün silahlı grupların eline geçmesinin hemen ardından başladığı ve o günden bu yana da belirli aralıklar ile devam ettiği belirtilirken, en çok özel araçların, tarım araç ve gereçlerinin yağmalandığına dikkat çekildi.

"KAÇIRILANLAR FİDYE KARŞILIĞINDA SERBEST BIRAKILIYOR"

Rapora göre, şimdiye kadar aralarında kadın ve çocukların olduğu 11 tespit edilen kaçırılma vakası meydana geldi. Bu kaçılma girişimlerinde kaçırılanların bir kısmının 3 bin dolar fidye karşılığında serbest bırakıldıklarına dikkat çekildi. 

Raporda, evlerini terk eden binlerce sivilin yerel güçlerin baskılarından dolayı kendi evlerine dönemediklerine dikkat çekilirken, Kürtlerden boşaltılan bölgelere Arapların yerleştirildiği ifade edikdi. Raporda bu durum ile ülkedeki etnik yapının değiştirilmesinin amaçlandığı iddiası da yer aldı.