BM Genel Sekreteri Guterres: Küresel ısınma dönemi bitti, küresel haşlanma dönemindeyiz

BM Genel Sekreteri Guterres: Küresel ısınma dönemi bitti, küresel haşlanma dönemindeyiz
Birleşmiş Milletler genel Sekreteri Guterres, yaz aylarının başlamasıyla artan aşırı hava olayları ve yangınlarla ilgili konuştu. Guterres, "Küresel ısınma dönemi sona erdi, küresel haşlanma dönemi başladı" dedi.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, bilim insanlarının temmuz ayının dünyanın en sıcak ayı olma yolunda ilerlediğini teyit etmeleri üzerine yaptığı açıklamada, küresel ısınma döneminin sona erdiğini ve "Küresel haşlanma döneminin başladığını" söyledi. Guterres, "İklim değişikliği burada. Dehşet verici ve bu sadece bir başlangıç" dedi.

Küresel sıcaklık artışını 1,5 dereceyle sınırlamanın ve iklim değişikliğinin en kötü sonuçlarından sakınmanın hâlâ mümkün olduğunu vurgulayan BM Genel Sekreteri, "Bu sadece dramatik ve acil iklim eylemleriyle mümkün olabilir" ifadelerini kullandı.

'LÜKS DEĞİL ZORUNLULUK'

Dünya Meteoroloji Örgütü'ne (WMO) göre bu ay küresel sıcaklıklar rekor kırdı. Örgütün Genel Sekreteri Petteri Taalas "Sera gazı emisyonlarını azaltma ihtiyacı her zamankinden daha acil" dedi ve ekledi:

"İklim değişikliğine karşı mücadele bir lüks değil, bir zorunluluktur."

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YANGINLARI KÖRÜKLÜYOR

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte aşırı hava olayları ve yangınlar dünyanın gündeminden düşmüyor. Uzmanlar, iklim değişikliğinin orman yangınlarını körükleyen sıcak ve kuru hava riskini artırdığını dile getiriyor. Bilim insanları, sanayi çağının başından bu yana dünyanın yaklaşık 1,1 derece ısındığını ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetler karbon emisyonlarında ciddi kesintiler yapmazsa sıcaklıkların artmaya devam edeceği konusunda uyarıyor. Başta Yunanistan olmak üzere, İspanya ve İtalya'nın da aralarında bulunduğu Akdeniz coğrafyasında yoğun sıcaklar nedeniyle yangınlar devam ederken ABD ve Çin'in bazı bölgelerinde de sıcaklık rekorlarının kırıldığı gözlemlendi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar