BM: İsrail'in Refah işgalinden beri Gazze'ye yardım girişi üçte iki oranında azaldı

BM: İsrail'in Refah işgalinden beri Gazze'ye yardım girişi üçte iki oranında azaldı
Kıtlık yaşanan Gazze'ye zaten çok az ulaşan yardımların İsrail'in Refah işgalinden beri yüzde 67 oranında azaldığını duyuran BM, 2.3 milyonluk Filistinli için 7 Mayıs'tan beri günde sadece 58 yardım kamyonunun giriş yaptığını belirtti.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'den beri saldırdığı ve insani yardımları engellediği Gazze Şeridi'nde kıtlık uyarısı yapan Birleşmiş Milletler'den (BM) yeni bir uyarı geldi. BM, İsrail'in 6 Mayıs'ta en güneyde, Mısır sınırındaki Refah'a kara harekatı başlatıp sınır kapısını ele geçirmesinden beri Gazze Şeridi'ne giren insani yardım miktarının üçte iki oranında düştüğünü söyledi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), "Gazze'ye giren gıda ve diğer yardım miktarı, zaten artan ihtiyaçları karşılamaya yetmezken, 7 Mayıs'tan bu yana daha da azaldı" dedi.

GÜNDE 176 YARDIM KAMYONU 58'E DÜŞTÜ

1 Nisan'dan 6 Mayıs'a kadar günlük ortalama 176 yardım kamyonunun ulaştığı Gazze'ye 7 Mayıs'tan önceki güne kadar günlük ortalama 58 yardım kamyonunun girdiğini aktaran OCHA, yüzde 67'lik bir düşüş kaydedildiğini belirtti. Bu rakamlara özel sektör kargoları ve yakıtın dahil olmadığı belirtildi.

Uzun süredir BM, Gazze'ye günde en az 500 kamyonun yardım ve ticari mal girmesi gerektiğini vurguluyor.

ANA GİRİŞ REFAH KAPALI

7 Ekim'den beri Gazze'deki 2.3 milyon Filistinliye yapılan yardımlar, Güney Gazze'ye öncelikle iki geçişten girdi: Mısır'dan Refah kapısı ve İsrail'den Kerem Şalom kapısı.

İSRAİL'İN KEREM ŞALOM KAPISI KEYFİ ÇALIŞIYOR

Ancak İsrail'in zaten bombardıman yaptığı Refah'ta kara harekatına da girişmesi, teslimatları kesintiye uğrattı. Refah Sınır Kapısı'nda işgalci İsrail'le işbirliğini reddeden ve sadece Filistinlileri muhatap kabul eden Mısır, bu kapıyı kapattı, ancak cuma günü birikmiş yardım ve yakıtı geçici olarak Kerem Şalom üzerinden göndermeyi kabul etti.

OCHA, Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması, Kerem Şalom Sınır Kapısı'ndan güvenli ve tutarlı şekilde malzeme alınamaması ve diğer giriş noktalarından sınırlı teslimat yapılması nedeniyle yardımların neredeyse tamamen durduğunu belirtti.

ABD'NİN ÇÖKEN İSKELESİNDEN BU HAFTA YARDIM ULAŞMADI

ABD'nin 320 milyon dolar harcayarak iki ayda inşa edip 17 Mayıs'ta faaliyete soktuğu yüzer iskeleyle ilgili önceki gün parçalandığı ve geçici olarak kaldırıldığı açıklaması yapıldı. OCHA, bu hafta pazartesi ve salı günü Gazze'ye iskeleden herhangi bir yardımın girmediğini aktardı. BM Dünya Gıda Programı Sözcüsü, operasyonel durumdayken iskeleden BM'nin 900 tona eşdeğer 137 kamyon yardım taşıdığını söyledi. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar