BM'de istifa krizi

BM'de istifa krizi
ESCWA İcra Sekreteri Rima Halef, BM Genel Sekreteri'nin İsrail'i ırkçılıkla suçlayan bir raporu geri çekmesini istemesi üzerine istifa etti. DÜNYA –...

ESCWA İcra Sekreteri Rima Halef, BM Genel Sekreteri'nin İsrail'i ırkçılıkla suçlayan bir raporu geri çekmesini istemesi üzerine istifa etti.

DÜNYA – Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) İcra Sekreteri Rima Halef, BM Genel Sekreteri António Guterres'in, İsrail'i ırkçılıkla suçlayan bir raporu geri çekmesini istemesi üzerine istifa ettiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) yayınladığı bir raporda İsrail'i, Filistinlilere karşı ‘ırk ayrımcılığı' (apartheid) uygulamakla suçlamıştı. Rapor, BM'nin İsrail'e karşı bu yöndeki ilk suçlaması olarak kayıtlara geçmişti. ESCWA İcra Sekreteri Rima Halef, BM Genel Sekreteri'nin, İsrail'i ırkçılıkla suçlayan raporu geri çekmesini istemesi üzerine istifa ettiğini duyurdu.

BM GENEL SEKRETERLİĞİ RAPORU REDDETMİŞTİ

Halef, "İsrail, uzun yıllardır uluslararası hukuku çiğnemektedir. Uluslararası toplumun bu duruma göz yummasından güç alan İsrail, geçen onlarca yıl boyunca Filistin halkına karşı bir devlet politikası olarak ‘ırk ayrımcılığı'nı uygulamaya devam etmiştir" demişti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, raporun komisyon tarafından hazırlandığı ve BM'nin genel görüşünü yansıtmadığı belirtilmişti.

Öne Çıkanlar