İsrail'i ziyaret eden Borrell'den 'Bir dehşet diğerini haklı çıkarmaz' ikazı

İsrail'i ziyaret eden Borrell'den 'Bir dehşet diğerini haklı çıkarmaz' ikazı
Yayınlanma:
A+ A-
AB dış politika şefi, İsrail'i ziyaretinde, her iki tarafta 'insanlığın çektiği acılardan şoke olduğunu' söyledi. İsrail'e, Hamas'a öfkeden gözü dönmüş yanıt vermeme çağrısı yapan Borrell, bir şiddet eyleminin diğerini haklı çıkarmayacağını belirtti.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, savaşın çıkmasından beri İsrail'e yaptığı ilk ziyarette, Yahudi devletiyle dayanışma içinde oldukları, ancak İsrail güçlerinin Gazze'deki Hamas'ı yok etme operasyonlarında itidalli davranmaları gerektiği mesajını verdi.

İsrail ziyareti kapsamında bir araya geldiği Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile ortak basın toplantısında konuşan Borrell, AB'nin Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısını kınadığını, esirlerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısı yaptığını, İsrail'in uluslararası hukuk ile uluslararası insani hukuk çerçevesinde kendini savunma hakkını desteklediğini sıraladı.

BORRELL: HAMAS AYRI, FİLİSTİN HALKI AYRI

AB dış politika şefi "Ancak Hamas, Filistinlileri temsil etmiyor. Hamas ayrı şey, Filistin halkı ayrı şey" vurgusunu yaparak şöyle devam etti:

'UYGAR BİR TOPLUMU BİR TERÖR ÖRGÜTÜNDEN AYIRAN ŞEY'

"Öfkenizi anlıyorum, ama sizden öfkenize yenik düşmemenizi rica ediyorum. İsrail'in en iyi dostunun size söyleyebileceği şeyin bu olduğunu düşünüyorum. Uygar bir toplumu bir terör örgütünden ayıran şey; insan hayatına saygıdır. Tüm insanların hayatı aynı değere sahiptir."

"Gazze buradan çok uzakta değil. Bir dehşet, diğerini haklı çıkarmaz. Aralarında çocukların da bulunduğu binlerce masum sivil hayatını kaybetti."

Borrell, İsrail'in operasyonlarına insani aralar verilerek Gazze'ye yardımlar için koridorlar açılması çağrısını yineledi.

COHEN: ÖLEN FİLİSTİNLİLERDEN DE HAMAS SORUMLU

AB dış politika sorumlusunun Hamas'ın 7 Ekim saldırısı sırasında sivillerin öldüğü Be'eri kibbutzunu ziyaretine İsrail Dışişleri Bakanı da eşlik etti.

Cohen, yalnızca İsrailli kurbanların değil, aynı zamanda İsrail'in Gazze'ye misilleme amaçlı baskınlarında öldürülen Filistinlilerin de tüm sorumluluğunun Hamas'a ait olduğu yönündeki İsrail hükümetinin tutumunu yineleyerek şöyle dedi:

"Bu vahşetin, 7 Ekim katliamının, sonrasında başlayan dünyanın ve Gazze halkının çektiği acıların tek sorumlusu İran'ın desteklediği Hamas'tır." (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar