Britanya'da tarihi grev: Yaklaşık 100 bin hemşire iş bıraktı

Britanya'da tarihi grev: Yaklaşık 100 bin hemşire iş bıraktı
Britanya'da Ulusal Sağlık Sisteminde çalışan yaklaşık 100 bin hemşire bugün iş bıraktı. Hemşireleri temsil eden RCN sendikasının 106 yıllık tarihinde ilk kez greve gidilirken aralık ayı boyunca ülkede çok sayıda sektör çalışanı iş bırakacak.

Artı Gerçek- İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da on binlerce hemşire, 106 yıl sonra ilk kez toplu iş bırakma eylemi başlattı.

Ülke çapında çok sayıda sektörün artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında makul bir maaş artışı talebiyle başlattığı grev dalgasına Ulusal Sağlık Sisteminde (NHS) kilit öneme sahip hemşireler de katıldı.

Hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikasının 106 yıllık tarihinde ilk kez yaptığı grev oylamasında, hemşirelerin büyük çoğunluğunun greve gidilmesi yönünde oy kullanmasının ardından iş bırakma eylemi başladı.

ON BİNLERCE RANDEVU VE AMELİYAT İPTAL EDİLDİ

76 hastane ve sağlık merkezinden yaklaşık 100 bin hemşirenin katılacağı öngörülen grev nedeniyle yaklaşık 70 bin randevu ve ameliyat iptal edildi.

Öte yandan, hastanelerin, kemoterapi, acil servis, diyaliz, kritik bakım üniteleri, yenidoğan ve pediatrik yoğun bakımda görev yapan hemşireler hastalara hizmet vermeye devam edecek.

Ülke çapında 300 binden fazla üyesi bulunun RCN, yüzde 19'luk maaş zammı talebinde bulunurken, hükümet söz konusu talebin karşılanamaz olduğunu savunuyor.

Ülkede enflasyon yüzde 10'unun üzerinde seyrederken hükümetin maaş zammı teklifi yüzde 4 ile yüzde 5 arasında olmuştu.

Hemşireler, talepleri karşılanmadığı taktirde 20 Aralık'ta da greve gidecek.

İngiltere ve Galler'de maaş zammı ve çalışma koşullarındaki anlaşmazlık nedeniyle 10 binden fazla ambulans personeli ve acil servis çalışanları da 21 ve 28 Aralık'ta greve gidecek.

'NHS İÇİN TRAJİK BİR GÜN'

RCN Sendikası Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Pat Cullen, BBC'ye yaptığı açıklamada, halkın hemşirelerin greve gitme nedenini kesinlikle anladığını belirtti.

Cullen, "Bu sabah soğukta dışarıda duruyorlar. Bu hükümet tarafından kapılar kapatılarak soğuğa atıldılar. Bugün hemşireler için trajik bir gün, NHS için trajik bir gün” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay’le görüştüğünü belirten Cullen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beni görüşmeye çağırdıktan sonra umut dolu bir şekilde ofisine gittim ve iyimser bir hava vardı. O odaya girdik ve Steve Barclay'in ücretler dışında her şey hakkında konuşmak istediği netleşti ve konuşmanın çoğunu ben yaptım. Hemşireler için masaya yatırılan tek bir kuruş bile olmadı. Konuyu kapattı ve uzaklaştı, hemşireliğe sırtını döndü ve hastalara sırtını döndü."

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay ise grevin devam ediyor olmasının derinden üzüntü verici olduğunu söyledi.

Barclay "Güvenli personel seviyeleri sağlamak için hükümet genelinde ve kamu sektörü dışındaki sağlık görevlileriyle çalışıyorum - ancak grevlerin hastalar için oluşturduğu risk konusunda endişelerimi sürdürüyorum" dedi.

BRİTANYA'DA GREV AYI

Ülkede artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında maaşların eridiğini savunan ve bu nedenle yıllık bazda yüzde 10'u geçen enflasyonun altında teklif edilen maaş artışını kabul etmeyen çok sayıda sendika art arda grev kararı alıyor.

İş bırakma eylemine katılanlar arasında öğretmenler, otobüs şoförleri, liman işçileri, gazeteciler, kamu personeli, ceza avukatları, demir yolu, havalimanı, üniversite, havacılık ve posta servisi çalışanları başta olmak üzere çok çeşitli meslek grupları yer alıyor.

Hükümet ise her geçen gün büyüyen grev dalgasıyla başa çıkmanın yollarını arıyor. Bu bağlamda, İngiliz hükümeti greve gitmekte ısrar eden işçi sendikalarına "sert karşılık" verebileceği uyarısında bulunmuş ve grev dalgasına karşı yeni yasalar üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

ingiltere’de dün RMT üyesi 40 bin demiryolcu, CWU üyesi 115 bin postacı, (Baker Hughes enerji şirketinde çalışan) GMB üyesi 200 işçi ve (Rural Payments Agency’de çalışan) PCS’ye üye kamu çalışanlarının yanı sıra ADCU sendikasına bağlı Bristol’daki Uber şoförleri ve UCU üyesi Barnet and Southgate College çalışanları greve çıkmıştı.

Peki ülkede hangi sektörlerde bu ay ne zaman grevler yapılacak?

 • 16 Aralık: RMT sendikasından 40 binden fazla demiryolu işçisi, Avanti West Coast adlı tren işletmesi şirketindeki TSSA sendikasından demiryolu işçileri, Londra'daki Heathrow havalimanında Menzies şirketi bünyesinde çalışan yer hizmetleri personeli,
 • 17 Aralık: RMT sendikasından 40 binden fazla demiryolu işçisinin yanı sıra TSSA sendikasından binlerce demiryolu işçisi, Londra'daki Heathrow havalimanında Menzies şirketi bünyesinde çalışan yer hizmetleri personeli, Londra'da Abelio şirketi bünyesinde çalışan otobüs şoförleri, İngiltere'nin farklı bölgelerinden Ulusal Karayolları trafik personeli,
 • 18 Aralık: Londra'daki Heathrow havalimanında Menzies şirketi bünyesinde çalışan yer hizmetleri personeli,
 • 20 Aralık: Hemşireler,
 • 21 Aralık: Ambulans personeli,
 • 22 Aralık: Uluslararası demiryolu şirketi Eurostar bünyesindeki güvenlik, personeli, İngiltere'nin farklı bölgelerinden Ulusal Karayolları trafik personeli,
 • 23 Aralık: Posta servisi çalışanları, Uluslararası demiryolu şirketi Eurostar bünyesindeki güvenlik personeli, önemli havalimanlarında görev yapan Sınır Gücü personeli, İngiltere'nin farklı bölgelerinden Ulusal Karayolları trafik personeli,
 • 24 Aralık: RMT sendikasından 40 binden fazla demiryolu işçisi, posta servisi çalışanları, önemli havalimanlarında görev yapan Sınır Gücü personeli, İngiltere'nin farklı bölgelerinden Ulusal Karayolları trafik personeli,
 • 25 Aralık: RMT sendikasından 40 binden fazla demiryolu işçisi, önemli havalimanlarında görev yapan Sınır Gücü personeli, İngiltere'nin farklı bölgelerinden Ulusal Karayolları trafik personeli,
 • 26 Aralık: RMT sendikasından 40 binden fazla demiryolu işçisi,önemli havalimanlarında görev yapan Sınır Gücü personeli,
 • 27 Aralık: RMT sendikasından 40 binden fazla demiryolu işçisi,
 • 28 Aralık: Ambulans personeli, önemli havalimanlarında görev yapan Sınır Gücü personeli, tren işletme şirketleri Great Western Railway ve West Midlands Trains'de çalışan TSSA sendikasında örgütlü demiryolu işçileri,
 • 29 Aralık: Önemli havalimanlarında görev yapan Sınır Gücü personeli, tren işletme şirketleri Great Western Railway ve West Midlands Trains'de çalışan TSSA sendikasında örgütlü demiryolu işçileri ve Londra'daki Heathrow havalimanında Menzies şirketi bünyesinde çalışan yer hizmetleri personeli,
 • 30 Aralık: Önemli havalimanlarında görev yapan Sınır Gücü personeli, İngiltere'nin farklı bölgelerinden Ulusal Karayolları trafik personeli, Londra'daki Heathrow havalimanında Menzies şirketi bünyesinde çalışan yer hizmetleri personeli,
 • 31 Aralık: Önemli havalimanlarında görev yapan Sınır Gücü personeli, İngiltere'nin farklı bölgelerinden Ulusal Karayolları trafik personeli, Londra'daki Heathrow havalimanında Menzies şirketi bünyesinde çalışan yer hizmetleri personeli. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar