Canlı blog |ABD medyasına göre İsrail İran'ı füzeyle vurdu, İran 'önemsiz İHA saldırısı' diye geçiştirdi

Amerikan medyası, İsrail'in bu sabaha karşı İran'ın nükleer programının merkezi İsfahan'a füze saldırısı düzenlediğini duyurdu. Kentin üzerinde İHA'ların düşürüldüğünü ve hasar meydana gelmediğini söyleyen İran, saldırıyı önemsemeyen tavır aldı.

Artı Gerçek - İran'ın Suriye Büyükelçiliği'ne 1 Nisan'da hava saldırısı düzenleyen İsrail'in, 13 Nisan'da İran'ın yüzlerce İHA ve füzeli misillemesine uğramasının ardından, bu sabah yanıt verdiği belirtildi. ABD medyasına göre, İran'ın nükleer programının merkezi sayılan İsfahan kenti hedef alındı. CBS'e konuşan ABD'li yetkililer, bir İsrail füzesinin İran'ı vurduğunu söyledi. İranlı yetkililer ise kuzeybatıdaki İsfahan'da hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini doğrulamakla birlikte füze saldırısından söz etmeyip üç İHA'nın vurulduğunu aktardı.

Dakika dakika son gelişmeler şöyle:

'İSRAİL İLE İRAN ARASINDA DOĞRUDAN SALDIRILAR BİTTİ'

11.23: İran'ın İsrail'e atfedilen saldırıya olası tepkisi hakkında bilgisi olan bölgesel bir istihbarat kaynağı, CNN'e konuştu. İki düşman arasındaki doğrudan devletlerarası saldırıların "bittiğini" söyleyen bölgesel istihbarat kaynağı, bildiği kadarıyla İran'ın saldırılara yanıt vermesinin beklenmediğini aktardı. Ancak bir neden belirtmedi. Son durumda saldırının etkisini küçümseyen yorumlar yapan İran, saldırının kaynağını açıklamadı. İsrail de yorum yapmadı.

İRANLI YETKİLİ: DERHAL MİSİLLEME YAPMA NİYETİMİZ YOK

09:36: Reuters ajansına konuşan üst düzey bir İranlı yetkili, "Şu an hemen misilleme yapma planımız yok" dedi. Yetkili, olayın arkasında kimin olduğunun henüz bilinmediğini söyledi. Yetkili, "Olayın yabancı kaynağı henüz teyit edilmedi. Herhangi bir dış saldırıya uğramadık ve tartışma bir saldırıdan çok, bir sızma gerçekleştiği yönünde" dedi.

SURİYE DEVLET AJANSI DA SALDIRI İDDİASINI DOĞRULADI

09:26: Suriye devlet ajansı SANA, İsrail'in ülkenin güneyindeki hava savunma mevzilerine füze saldırısı düzenlediğini duyurdu. İran'a yönelik saldırı haberleri ile eş zamanlı olarak Suriye'nin güneyinde de bazı hedeflere İsrail tarafından hava saldırısı düzenlendiği iddia edilmişti.

AŞIRI SAĞCI İSRAİLLİ BAKAN BEĞENMEDİ

09:22: İsrail kabinesinin en aşırı sağcı isimlerinden olan Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Gvir, İran'a düzenlendiği belirtilen saldırıyı beğenmedi. Ben Gvir, sosyal medya hesabından yaptığı tek kelimelik paylaşımda "Zayıf!" dedi.

İRAN DEVLET MEDYASI: UÇUŞLAR BAŞLADI, İSFAHAN'DA DURUM NORMAL

09:11: İran devlet medyası, İsfahan'da durumun normal olduğuna dair canlı yayın yaparken, kapatılan havalimanlarının da yeniden açıldığı belirtildi.

iran.jpg

İSRAİL ORDUSU YORUM YAPMAKTAN KAÇINDI

09:10: İsrail ordu sözcülüğü, AA'nın İran'daki patlamalara ilişkin sorusu üzerine, "henüz bu konuda yorum yapmadıkları" yanıtını verdi. Sözcülük, halka yapılan güvenlik talimatlarında henüz değişiklik yapılmadığını aktardı.

İSFAHAN'DAKİ NÜKLEER TESİSİN GÖRÜNTÜSÜ YAYINLANDI

iran3.png

09:02: İran'da Devrim Muhafızları'na yakınlığıyla bilinen yarı resmi devlet ajansı Tasnim, İsfahan'daki nükleer tesiste yeni çekildiği belirtilen bir görüntüyü paylaştı. "İsfahan nükleer tesisleri tamamen güvenli" mesajıyla yayınlanan görüntüde, İsfahan Nükleer Teknoloji Merkezi'nin yakınındaki bir kişi saatine bakarken görülüyor. Kamera daha sonra, bir hava savunma sistemi bataryasının yanında bulunan bazı askerlere zoom yapıyor.

UAEK: NÜKLEER TESİSLER HASAR GÖRMEDİ

08:43: Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), İran'ın nükleer tesislerinde bir hasar meydana gelmediğini doğruladı. UAEK, "nükleer tesislerin hiçbir zaman askeri ihtilaflarda hedef alınmaması gerektiği" uyarısı yaparak, tüm taraflara azami itidal çağrısı yaptı.
ABD'DEN İSRAİL'DEKİ ELÇİLİK ÇALIŞANLARINA UYARI

07:30: ABD'nin İsrail Büyükelçiliği, İsrail'in İran'a misilleme yaptığı yönündeki haberlerin ardından çalışanları ve onların aileleri için güvenlik uyarısında bulundu. Güvenlik uyarısında, Büyükelçilik çalışanları ve ailelerine Tel Aviv, Batı Kudüs ve Beerşeba şehirleri dışındaki bölgelere kişisel seyahatlerin kısıtlandığı belirtildi.

İRANLI KOMUTAN: HASAR MEYDANA GELMEDİ

07:25: Üst düzey İranlı komutan Siavosh Mihandoust, İsfahan'da duyulan sesin hava savunma sisteminin şüpheli bir cismi vurmasından kaynaklandığını söyledi. İranlı general, olayda bir hasar meydana gelmediğini belirtti.

PRESS TV: YABANCI ÜLKE SALDIRISI DÜZENLENMEDİ

07:21: Press TV'ye konuşan kaynaklar, "İran'a yabancı bir ülkeden saldırı düzenlendiği" iddiasını reddetti. Bir kaynak, İHA olduğundan şüphelenilen cisimlerin düşürülmesi için hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini söyledi.

FLYDUBAI'NIN THRAN UÇUŞLARI İPTAL

07:03: Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayolu firması FlyDubai, cuma günü Tahran'a yapılacak uçuşlarını iptal etti.

İRANLI YETKİLİ: FÜZE SALDIRISI DÜZENLENMEDİ

06:25: Reuters'a konuşan İranlı bir yetkili, ülkeye füze saldırısı düzenlenmediğini söyledi. Yetkili, İsfahan'da duyulan patlamanın hava savunma sistemlerinin devreye girmesinden kaynaklandığını belirtti.

ABD'Lİ YETKİLİ: BIDEN'A ÖNCEDEN HABER VERİLDİ

06:08: CNN'e konuşan ABD'li bir yetkili, İsrail'in "İran'a yönelik sınırlı bir karşı saldırı düzenleyeceğini" perşembe günü haber verdiğini ve ABD'nin bu saldırıyı "desteklemediğini" söyledi. Yetkili, Biden yönetiminin İsrail'in "İran'a yönelik bu karşı saldırısına yeşil ışık yakmadığını" ve ABD'nin bölgede kapsamlı bir çatışma istemediğini vurguladı. Yetkili, söz konusu saldırıda vurulan bölgenin nükleer bir tesis olmadığını ekledi.

PRESS TV: NÜKLEER TESİSLER ZARAR GÖRMEDİ

05:53: İran'ın İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV, İsfahan kentindeki patlamaların yerde değil havada gerçekleştiğini, nükleer tesislerin zarar görmediğini yazdı.

FARS AJANSI: İHA'DAN ŞÜPHELENİLİYOR

05:37: Fars haber ajansına konuşan İranlı yetkililer, İsfahan'da bir ordu üssünün yakınlarında üç patlamanın duyulduğunu ve bunun, bir İHA olduğundan şüphelenilen cismin düşürülmesi için hava savunma sistemlerinin harekete geçmesinden kaynaklandığını söyledi.

İRANLI KAYNAK: HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ AKTİVE EDİLDİ

05:18: Reuters'a konuşan İranlı bir kaynak, İsfahan üzerinde hava savunma sistemlerinin aktive edildiğini söyledi.

İRAN'IN ÜÇ BÜYÜK KENTİNDE UÇUŞLAR DURDURULDU

05:06: İran devlet medyası, İsfahan'ın yanı sıra Şiraz ve başkent Tahran'da uçuşların askıya alındığını haberini servis etti. Tahran'daki İmam Humeyni Havalimanı'nda uluslararası uçuşların 07:00'a kadar durdurulduğu açıklandı.

FARS: PATLAMA SESLERİ DUYULDU

04:49: İran haber ajansı FARS, İsfahan'ın merkezindeki havalimanının çevresinden patlama sesleri geldiğini duyurdu. Ajans, patlamaların sebebinin bilinmediğini yazdı.

İLK OLARAK ABC NEWS DUYURDU

04:47: ABC News kanalına konuşan yetkililer, İsrail'in İran'ın İsfahan kentine füze saldırısı düzenlediğini ileri sürdü.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar