Çavuşoğlu'ndan 'Suriye'den çekilin' diyen İsveçli mevkidaşına: Kimden yetki alıp söylüyorsunuz?

Çavuşoğlu'ndan 'Suriye'den çekilin' diyen İsveçli mevkidaşına: Kimden yetki alıp söylüyorsunuz?
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2020 02:22
A+ A-
Mevlüt Çavuşoğlu: Her hal ve şartta kardeş Azerbaycan’ın devlet olarak da millet olarak da yanındayız.

Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığıyla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'e "Diplomaside 'urge' kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye'ye Suriye'den çekilin diyorsunuz?" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Ankara'da ortak basın toplantısında konuştu.

Bakan Çavuşoğlu', "Minsk Grubu olarak toplantı yapılmasında fayda var. Minsk eş başkanları da bugüne kadar neler yapıldığına dair rapor hazırlamalı.  Her hal ve şartta kardeş Azerbaycan’ın devlet olarak da millet olarak da yanındayız" dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı da Türkiye ile AGİT konularını görüşmekten dolayı memnun olduğunu dile getirdi ve  Türkiye'nin komşu bölgelerinde bazı zorluluklarla karşı karşıya kaldığını kabul ettiklerini ifade ederek, "Toplantıda aynı zamanda Kuzey Doğu Suriye konusunda pozisyonumuzu ifade ettim. Bu anlamda AB'nin güçlü pozisyonu aynı olmaya devam ediyor. Türkiye'yi geri çekilmeye davet etmeye devam ediyoruz. Ayrıca Doğu Akdeniz'le ilgili olarak AB Konseyi bir hafta önce karar aldı. Türkiye'yi demokrasi ve insan hakları konusunda desteklemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

Bunun ardından sözü alan Çavuşoğlu, "Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz ama buna ilaveten Ermenistan'a da çekil çağrısı yapılırsa, o zaman uluslararası toplumun bu sorunu çözme arzusunu görebiliriz ancak bu çağrı yapılmıyor. Kırım, Ukrayna toprakları söz konusu olduğunda AGİT dahil hepimiz Rusya çekilsin diyoruz ancak aynı çağrıyı Karabağ söz konusu olduğunda yapmıyoruz. Diplomaside 'urge' kelimesini kullanmak tepeden bakmaktır. Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye'ye Suriye'den çekilin diyorsunuz? Biz Suriye'yi bölmek istemiyoruz ama siz Suriye'yi bölmek isteyen PKK'yi destekliyorsunuz" dedi.

Çavuşoğlu, "İkincisi siz diyorsunuz ki, Kıbrıs'ın egemenlik hakkı. Peki niye Kıbrıs Türkleri'nin haklarından niye bahsetmiyorsunuz? Hidrokarbon kaynakları üzerinde onların hakkı yok mu? Neden buna vurgu yapamıyorsunuz? Çünkü AB içinde dayanışma sergilemek istiyorsunuz. Ama yanlış işte dayanışma içinde olmak insani körleştirir. Yunanistan, sınırda ve Ege denizinde bu kadar mültecinin botlarını batırırken, niye onları eleştirmiyorsunuz? Bizim de samimi olarak itirazımız bu çifte standarta. Lütfen bunlardan kurtulun" diye devam etti.

LİNDE: UMARIM HERKES SİZİN KADAR İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KULLANABİLİYORDUR

Çavuşoğlu'nun ifadelerine yanıt veren Linde, Türkiye'de ifade özgürlüğü sorununa değinerek, "Burada sizin misafirinizim bu yüzden tartışmaya girmek istemiyorum ama sanırım gazeteci arkadaşlarımız samimi ve açık bir tartışma yaptığımızı anlamıştır. Umarım Türkiye'deki herkes tıpkı sizin gibi görüşlerini açıkça ve samimi bir şekilde ifade etme özgürlüğüne sahip olur sayın bakan" şeklinde konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE'DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR

Çavuşoğlu ise Türkiye'de ifade özgürlüğünün olduğunu, Avrupa'nın çifte standartlı olduğunu savunarak, "Türkiye'de herkes özgürce düşüncesini söyleyebilir ama özgürlük konusunda çifte standartımız yok. İsveç gibi Avrupa ülkelerinde DAEŞ mensubu haklı olarak ifadesini söyleyemez ama PKK veya FETÖ olduğu zaman söyler. Bunun özgürlükle ilgisi yok, sadece Batı içindeki çifte standarta güzel bir örnektir" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

 

Öne Çıkanlar