Çavuşoğlu'ndan ABD'ye: Gereksiz gerginlik yaratmaya gerek yok

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye: Gereksiz gerginlik yaratmaya gerek yok
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 00:04
A+ A-
Bakan Çavuşoğlu: S-400 zaten bitmiş bir anlaşma.

S-400 anlaşması nedeniyle ABD'yle yaşanan gerilimi değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "S-400'ler Türkiye'nin kontrolünde olacak. NATO ve F35 sistemlerine bir tehdit oluşturmayacak. S-400 sistemleri NATO sistemlerine F-35 dahil tehdit oluşturmuyor. Gereksiz gerginlik yaratmaya gerek yok. Zaten bitmiş bir anlaşma" dedi.

Kuzey Makedonya'da temaslarda bulunan Çavuşoğlu, mevkidaşı Nikola Dimitrov ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Biz bu tür konuların ABD gibi ülkelerle sorun yaratmasını istemiyoruz. ABD'li olan NATO genel sekreterinin açıklaması ortada. Her müttefik kendi savunması için sistemleri istediği yerden alır. S-400'ler Türkiye'nin kontrolünde olacak. S-400 sistemleri NATO sistemlerine F-35 dahil tehdit oluşturmuyor. Gereksiz gerginlik yaratmaya gerek yok. Zaten bitmiş bir anlaşma. Savunma ihtiyacı olduğu zaman kullanılacak bir sistemdir. Testin süreci de başlamıştır. Tamamlayınca kadar da devam edecektir."

AB YAPTIRIMLARI

"Buna yaptırım demek bu işi çok ciddiye almak demektir. Çok da ciddiye almaya gerek yok .Bizi etkileyecek şeyler değil. Sivil havacılık görüşmeleri zaten Rum kesiminin girişimleriyle durulmuştu. AB her zaman merkez bankasına müdahaleyi eleştirir şimdi kendi bankalarına talimat veriyor. Saçma sapan dayanışma anlayışıyla Rum kesimi ve Yunanistan'ın baskısıyla böyle kıytırıktan kararlar aldılar. AB 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'ye gelmedikleri için pişman olduklarını söylüyorlar. Bundan sonraki süreçte Türkiye'ye yönelik bir karar alırsanız faaliyetlerimizi artıracağız dördüncü gemimizi de Doğu Akdeniz'e en kısa zamanda göndereceğiz. Kıbrıs Türk halkının hakkını garanti altına almadıkları sürece biz oradaki faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Rum kesimi de AB'yi arkasına almasın Türk tarafıyla masaya otursun." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar