Çavuşoğlu: Önümüzdeki aylarda Mısır'a büyükelçi ataması olabilir

Çavuşoğlu: Önümüzdeki aylarda Mısır'a büyükelçi ataması olabilir
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mısır ile Türkiye'nin gelecek aylarda karşılıklı olarak büyükelçi atayabileceğini söyledi. Reuters'a konuşan kaynaklar ise iki ülke istihbarat yetkililerinin geçen hafta sonu Mısır'da bir araya geldiğini öne sürdü.

Artı Gerçek - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov'la gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısının ardından Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye ile Mısır arasında tam diplomatik ilişkilerin yeniden kurulabileceğini söyleyen Çavuşoğlu ilerleyen günlerde iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçi atayabileceğini ve iki ülke yetkililerinin "ilişkilerin normalleşmesini" görüşebileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı "(Mısır'la) Bakan yardımcıları arasındaki siyasi istişareler yakında tekrar düzenlenebilir. Önümüzdeki aylarda büyükelçi ataması olabilir" ifadelerini kullandı.

REUTERS'A KONUŞAN KAYNAK: MISIR-TÜRKİYE İSTİHBARAT GÖREVLİLERİ GÖRÜŞTÜ

Diğer yandan Reuters haber ajansına konuşan bir üst düzey Türk yetkili olmak üzere iki kaynak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin geçen hafta Katar'daki tokalaşmasının ardından iki ülkenin yetkililerinin "arka kapı diplomasisine" başladığını öne sürdü.

Kaynaklardan biri Mısır ve Türkiye'den istihbarat görevlilerinin yer aldığı heyetlerin geçen hafta sonu Mısır'da buluştuğunu söyledi.

Ajansa konuşan Türk yetkili ise iki ülke yetkilileri arasında "önemli" görüşmelerin yapıldığını ve iki ülkenin askeri, siyasi ve enerji projeleri dahil ticari konuları görüşmeye hazırlandığını dile getirdi.

Mısır Dışişleri ve Türkiye'den ise bu konuya dair bir açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

Mısır'da Müslüman Kardeşler mensubu Muhammed Mursi, 30 yıllık Hüsnü Mübarek diktatörlüğünün halk isyanıyla devrilmesi sonrasında ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olmuştu. Ancak Mursi'nin kendisi de tüm yetkileri elinde toplayan bir kararname çıkarmış, buna karşı haftalar süren protestolara rağmen geri adım atmamıştı.

3 Temmuz 2013 tarihinde Abdülfettah Sisi askeri darbe yaparak, Muhammed Mursi'yi devirmişti. Türkiye ise bu darbeye en sert tepkilerden birini gösteren ülke olmuş, iki ülkenin ilişkileri kopmuştu.

Bir süre önce normalleşme süreci başlamış, dokuz yıl aradan sonra bakan düzeyindeki ilk ziyaret gerçekleştirilmiş ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mısır’a gitmişti.

Son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, 2022 Dünya Kupası'nın açılışında Katar'da bir araya gelmiş ve el sıkışmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar