Cem Özdemir'den Almanya hükümetine Can Dündar için soru önergesi

Cem Özdemir'den Almanya hükümetine Can Dündar için soru önergesi
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2020 18:07
A+ A-
Yeşiller Partisi milletvekili Cem Özdemir, Almanya Federal Hükümeti'ne Almanya'ya çıkmak zorunda kalan Can Dündar'ın Türkiye'de mülküne el konulması kararı hakkında soru önergesi verdi.

Yeşiller Partisi eski eş genel başkanı ve milletvekili Cem Özdemir Almanya Federal Hükümeti'ne, Türkiye'nin Almanya'ya çıkmak zorunda kalan Türkiye vatandaşlarının mülkiyet haklarını ihlal ettiği iddialarını görüşüp görüşmediğine dair bir soru önergesi verdi.

Özdemir soru önergesinde, Türkiye'nin Can Dündar'ın mahkemeye çıkmaması durumunda mülküne el konulacağı kararını örnek göstererek bu konuda Alman hükümetinin Türkiye ile görüşüp görüşmediğini eğer görüştüyse de kimlerle ve hangi tarihlerde görüştüğünü açıklması gerektiğini ifade etti.

Almanya hükümeti ise önergeye verdiği cevapta Türkiye'deki hukukun durumu hakkında büyük endişe duyduklarını belirtti. Federal hükümetin Türkiye ile devam eden görüşmelerde hukukun üstünlüğü ve insan hakları meselelerini de ele aldığı ifade edildi. Ancak Federal Hükümet'in, bu gizli görüşmelerin ayrıntıları hakkında yorum bilgi veremeyeceğini ifade etti.

 

Öne Çıkanlar