CENTCOM: Türkiye'nin harekâtı Suriye'deki ABD askerlerine tehdit oluşturdu

CENTCOM: Türkiye'nin harekâtı Suriye'deki ABD askerlerine tehdit oluşturdu
Yayınlanma:
A+ A-
CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, Türkiye'nin düzenlediği hava harekatının bölgedeki Amerikan askerlerine yönelik tehdit oluşturduğuna dair bilgi aldıklarını söyledi. Buccino, harekatın IŞİD'le mücadele dahil ortak amaçları tehdit ettiğini vurguladı.

Artı Gerçek- Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Türkiye’nin düzenlediği hava harekatlarının Suriye’deki Amerikalı askeri personele tehdit oluşturduğuna dair bilgi aldıklarını belirtti.

VOA Türkçe'de yer alan habere göre, CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, yaptığı yazılı açıklamada, Amerika'nın "Suriye'deki durumu istikrarsızlaştıracak her türlü askeri eyleme karşı" olduğunu söyledi.

'BU HAREKAT, IŞID'LE MÜCADELE DAHİL ORTAK AMAÇLARIMIZI TEHDİT EDİYOR'

Albay Buccino, açıklamasında, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde YPG unsurlarına karşı düzenlediği sınır ötesi operasyonlarla ilgili olarak "Bu eylemler, IŞİD'in yeniden ortaya çıkmasına ve bölgeyi tehdit etmesine asla izin vermemek için devam ettirdiğimiz mücadele de dahil, ortak amaçlarımızı tehdit etmektedir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin düzenlediği hava harekatının bölgedeki Amerikan askerlerine ve Amerikalı askeri personele yönelik bir tehdit oluşturduğuna ilişkin ilave bilgi edindiklerini de belirten Albay Buccino, "Şu anda askeri üssün yerini açıklayamayız" dedi.

TÜRKİYE VE ABD GENEL KURMAY BAŞKANLARI GÖRÜŞTÜ

Bu arada ABD ordusu, Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in telefonda görüştüğünü açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı da Orgeneral Güler ve Orgeneral Milley arasındaki telefon görüşmesine ilişkin Twitter paylaşımında, "Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark MILLEY ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Güncel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur" ifadelerine yer verildi.

Görüşme, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyindeki Kürt militanlara yönelik hava harekatının "sadece başlangıç" olduğunu söylemesi ve "Hava harekatlarımızı kesintisiz sürdürürken bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz" şeklindeki açıklamasının ardından geldi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar