Çin'de pandemi hortladı: Pekin'de kısmi kapanma

Çin'de pandemi hortladı: Pekin'de kısmi kapanma
Yayınlanma:
A+ A-
Koronavirüs pandemisinde 'sıfır vaka' politikasını sürdürmeye çalışan Çin'de, vaka sayısındaki artış nedeniyle yeni önlemler açıklandı. Vakaların yeniden rekor sayıya yükseldiği başkent Pekin'de parklar ve müzeler kapatılıyor. Ekonomistler endişeli.

Artı Gerçek - Çin'in başkenti Pekin'de, Covid-19 vaka sayılarının artması nedeniyle parklar, alışveriş merkezleri ve müzeler kapatıldı. Kentte pazar günü 962, pazartesi (dün) 1438 yeni vaka açıklanması sonrasında, yerel yetkililer halka evde kalma çağrısı yapıyor.

Pekin'e giriş çıkışlara da kısıtlama getirildi. Ülkenin başka noktalarından başkente gidenlerin test yaptırması ve üç gün beklemesi gerekiyor.

Ülke çapında ise dün 28 bin 127 yeni vaka ile geçen nisan ayındaki zirve noktasına yeniden yaklaşıldı. Vakaların çoğunun güneydeki Guangzhou kenti ile güneydoğudaki Chongqing'de görüldüğü belirtiliyor.

Çin'de, mayıs ayından bu yana ilk kez Covid-19 ölümleri yaşanmaya da devam ediyor. Hafta sonunda gelen üç ölüm haberinin ardından, dün de iki kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğü açıklandı.

Son dalga Pekin yönetiminin 'sıfır vaka' politikasını sınarken, ülkenin birçok noktasında sokağa çıkma kısıtlamaları ve kitlesel taramalar sürüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar