Çin'de sel tehlikesi: 127 milyon kişi için alarm verildi

Çin'de sel tehlikesi: 127 milyon kişi için alarm verildi
Çin'de Guangdong eyaletinde yaklaşık 127 milyon kişinin yaşadığı bir alanda nehirlerde taşma riski nedeniyle önlem alınmaya başlandı. Bazı kentleri su basmaya başlarken, acil tahliye için plan yapılıyor.

Artı Gerçek - Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletindeki nehir ve rezervuarlarda taşma tehlikesi ve sel riski nedeniyle 127 milyondan fazla kişinin korunması için acil durum planları devreye sokuldu. Devlet televizyonu CCTV'ye konuşan yerel meteoroloji yetkilileri, durumun "karanlık" göründüğünü söyledi. Şincan ve kuzeyindeki Çungarya (Beijiang) havzalarındaki nehirlerin ve kollarında su seviyesinin, yılda görülme ijrimali 50'de bir olan ani yükselmeye maruz kaldığı belirtildi.

CCTV'ye göre, Çin Su kaynakları Bakanlığı, acil duruma karşı önlem alınması için yerel yetkililere çağrı yaptı. Buna göre Guangdong'daki yetkililer tüm belediyelere, doğal afetlerden kaçınılması ve ihtiyaç duyulması halinde etkilenen gıda, giysi, su ve barınak yardımı sağlanması için acil durum fonlarının hızla devreye girmesi talimatı verdi.

Çin'in ana ticaret ve ihracat merkezlerinden biri olan Guangdong, son birkaç gündür sıradışı miktarda yağmur aldı. Eyalette son 12 saattir durmaksızın yağan yağmurun Zhaoqing, Shaoguan, Qingyuan ve Jiangmen kentlerini etkilediği belirtildi.

Devlet medyasına göre, Qingyuan kentinde yaklaşık 20 bin kişi tahliye edildi. Zhaoqing'da bazı elektrik üretim tesisleri hasar gördü, birçok noktada elektrik kesildi. Çin devlet radyosu, Zhaoqing, Shaoguan ve Qingyuan'daki 1103 okulda okulların bir günlüğüne tatil edildiğini duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar