Çin'de 'sıfır Covid' politikası resmen sonlandı, sınırlar açıldı

Çin'de 'sıfır Covid' politikası resmen sonlandı, sınırlar açıldı
Pandemi boyunca izlediği 'sıfır vaka' politikasını ülke içinde sonlandıran Pekin yönetimi, Bahar Festivali'ne denk gelecek şekilde sınırlarını da açtı. Milyonlarca kişinin üç sene sonra ilk kez özgürce seyahat etmesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Pekin yönetimi, sıkı önlemlere karşı tepkiler üzerine ülke içinde son verdiği 'sıfır Covid' politikasını, sınırların yurt dışından gelenlere de açılmasıyla tamamen sonlandırdı. Vakaların artmasına rağmen alınan karar uyarınca, Çin'in Covid-19 pandemisinin başında, üç sene önce aldığı sınır tedbirleri kaldırıldı.

Çin, üç sene sonra Hong Kong'la hava, kara ve deniz sınırlarını tamamen açtı. Aynı zamanda, ülke dışından seyahat edenlerin karantina zorunluluğu da kaldırıldı.

Karar, 7 Ocak'ta (bugün) başlayan ve 40 gün sürecek olan Bahar Bayramı'na (Çuncie) denk getirildi. Sınırların açılmasıyla, 1.4 milyar nüfuslu ülkede milyonlarca kişinin seyahat etmesi, binlerce ailenin yeniden biraraya gelmesi bekleniyor. Söz konusu bayram, dünyanın en büyük 'iç göçü' olarak anılıyor.

Reuters'ın haberine göre, Pekin, Tianjin ve Şiamen kentlerine uçmak isteyenler Hong Kong Uluslararası Havalimanı'nda uzun kuyruklar oluşturdu. Hong Kong medyası, ailelerini yaklaşık üç yıldır görmeyen binlerce kişinin sınırı geçmesinin beklendiğini yazdı.

Vatandaşlarına yeniden pasaport vermeye başlayan Pekin yönetimi de, bu sene 2 milyar seyahat beklendiğini, bunun geçen yılın iki katı, 2019 verilerinden ise yüzde 70 oranında daha fazla olduğunu açıkladı. Ancak çok sayıda Çinlinin yurt dışına seyahat etmesi beklense de, birçok ülke artan vakalar nedeniyle Çin vatandaşlarına yeni tedbirler uyguluyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar