Çin'den 'casus balon' açıklaması: Sivil nitelikli, rotasından saptı

Çin'den 'casus balon' açıklaması: Sivil nitelikli, rotasından saptı
Çin Dışişleri Bakanlığı ABD hava sahasında giren ve Pentagon'un 'istihbarat balonu' dediği cisimle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık meteorolojik gözlem için kullanılan hava aracının rotasından saptığını iddia etti.

Artı Gerçek - Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Çin’e ait bir yüksek irtifalı istihbarat balonunun ABD üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini duyurmasının ardından açıklama yaptı.

'AMAÇLANAN ROTASINDAN SAPTI'

Bakanlık açıklamasında "hava gemisi" olarak tanımladığı balonun meteorolojik gözlem ve diğer bilimsel araştırmalarda kullanım amaçlı olduğunu iddia etti ve balonun ABD hava sahasına girmesinden üzüntü duyduğunu belirtti.

"Beklenmedik durumu uygun şekilde ele almak için ABD ile iletişimi sürdüreceğini" söyleyen bakanlık "Hava gemisi Çin'den geliyor ve meteorolojik ve diğer bilimsel araştırmalar için kullanılan sivil bir niteliğe sahip. Batı rüzgarlarının etkisi ve sınırlı kontrol kabiliyeti nedeniyle hava gemisi amaçlanan rotasından saptı" ifadelerini kullandı. Açıklama, "Çin, hava gemisinin mücbir sebepler nedeniyle yanlışlıkla ABD'ye girmesinden üzüntü duymaktadır. Çin, bu kazayı uygun bir şekilde halletmek için ABD tarafıyla iletişimi sürdürmeye devam edecektir" sözleriyle devam etti.

ÜÇ OTOBÜS BÜYÜKLÜĞÜNDE

ABD'li yetkililer, cismin çarşamba günü Montana'daki Billings şehri üzerinde görünmeden önce Alaska'nın Aleut Adaları üzerinden ve Kanada üzerinden uçtuğunu söylemişti. Montana, ABD'nin bazı nükleer füze silolarına ev sahipliği yapıyor. Adının istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi düşen enkazın yaratacağı tehlike ve cihazın toplayabileceği herhangi bir istihbaratın sınırlı olacağı nedeniyle balonu düşürmemeye karar verdiklerini söylemişti. Ancak ABD hükümeti nesnenin düşürülmesi gerekebileceği ihtimaline karşı savaş uçakları hazırladı. ABD medyası daha önce başka bir yetkiliye dayandırarak balonun yaklaşık üç otobüs büyüklüğünde olduğunu duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar