Çin'in e-ticaret devi Alibaba Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım planlıyor

Çin'in e-ticaret devi Alibaba Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım planlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Dünyanın en büyük e-ticaret firmalarından Alibaba'nın Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yeni yatırım yapmayı planladığı açıklandı. Firmanın Türkiye'de hâlihazırda 1,4 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cuma günü Alibaba Grup Başkanı Michael Evans ve Türkiye'deki iştiraki Trendyol'un Grup Başkanı Çağlayan Çetin'le İstanbul'da görüşmesinin ardından Çinli e-ticaret devinin Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığı açıklandı.

AA'nın aktardığına göre, Michael Evans Türkiye'de yapmayı planladıkları yatırımlara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bilgi vererek, bu kapsamda, Ankara'daki veri merkezi ile lojistik merkezi ve İstanbul Havalimanı'nda hayata geçirdikleri ihracat operasyon merkezi gibi yeni yatırımlara ilişkin detayları paylaştı.

Trendyol aracılığıyla Türkiye'ye 1,4 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını anlatan Alibaba Grup Başkanı Michael Evans, Türkiye'ye gelecek dönemde 2 milyar dolarlık yatırım planlarının olduğunu dile getirdi. Evans görüşmede, Türkiye'nin dünyanın lider e-ihracat ülkesi olma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Alibaba'nın Türkiye'deki iştiraki Trendyol, havacılık, TEKNOFEST'in ve Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın da sponsorları arasında bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar