CNN: Devrim Muhafızları, İran milli takımını ailelerine işkence yapmakla tehdit etti

CNN: Devrim Muhafızları, İran milli takımını ailelerine işkence yapmakla tehdit etti
Amerikan CNN televizyonunun internet sitesinde yer alan bir iddiaya göre İran Devrim Muhafızları, İranlı milli futbolcuları marş protestosundan sonra tehdit etti. Futbolcuların bu tehditler sonrasında Galler maçında milli marşı okuduğu iddia edildi.

Artı Gerçek - Katar'da oynanan 2022 FIFA Dünya Kupası'nda ter döken İran milli takım futbolcuları İranlı yetkililer tarafından tehdit edildiği öne sürüldü.

Oyunların güvenliğinden sorumlu bir kişinin CNN'le paylaştığı iddiaya göre ayrıca İranlı milli futbolcular bugün (29 Kasım) ABD ile oynayacakları maç öncesinde de "akıllarını başlarına almazlarsa" ailelerinin "vahşice işkence görebileceği" yönünde uyarıldı.

'PROTESTO SONRASI DEVRİM MUHAFIZLARI DEVREYE GİRDİ'

Güvenlik kaynağının iddiasına göre milli takım futbolcuları, Dünya Kupası'nda çıktıkları ilk maçta ülkelerinde devam eden hükümet karşıtı protestolara destek vermek amacıyla İran milli marşını okumayınca, İran Devrim Muhafızları'ndan (İDM) bir ekiple toplantıya çağrıldı.

Buradaki tehditler sonucunda Galler karşısındaki ikinci maçta milli marşı okuyan İranlı futbolcuları takip için onlarca İDM memurunun görevlendirildiği ileri sürüldü.

'ÖNCE ARABA TEKLİF ETTİLER SONRA TEHDİT ETTİLER'

İsmi açıklanmayan güvenlik kaynağı tarafından dile getirilen bir başka iddia ise, İDM yetkilileriyle ayrıca bir görüşme yapan İran milli takım teknik direktörü Carlos Queiroz'un toplantı sonrasında oyuncularını "Yalnızca FIFA kuralları çerçevesinde protesto yapmaları konusunda uyardığı" oldu.

İngiltere ile çıktıkları ilk maç öncesinde "yeni araba" vadedilen futbolcuların marş protestosu sonrası işin renginin değiştiğini aktaran güvenlik kaynağı, İran hükümetinin tribünlerdeki protestoları da engellemeye çalıştığını söyledi.

İddiaya göre, Galler maçına "sahte taraftar" gönderen İran hükümeti, ABD maçında da bu yöntemle binlerce taraftarı stada sokmayı planlıyor.

GÖZDAĞI İÇİN TUTUKLANAN ESKİ MİLLİ FUTBOLCU SERBEST BIRAKILDI

Bir dönem Tahran'da Esteghlal (İstiklal) adlı futbol kulübünün kaptanlığını da yapan, eski milli futbolcu Voria Ghafouri "İslam Cumhuriyeti'ne karşı propaganda yapmak" ve Dünya Kupası'nda mücadele eden İran milli takımını "baltalamaya çalışmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Milli takıma gözdağı vermek için tutuklanan ünlü Kürt futbolcu, bugün sabah saatlerinde kefaletle serbest bırakıldı.

Ghafouri için İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, "beslendiği eli kemiriyor" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar