İranlı ünlü futbolcu Ghafouri 'rejim karşıtı propaganda' suçlamasıyla tutuklandı

İranlı ünlü futbolcu Ghafouri 'rejim karşıtı propaganda' suçlamasıyla tutuklandı
Yayınlanma:
A+ A-
İran milli takımı eski kaptanlarından Voria Ghafouri "rejim karşıtı propaganda yapmak" ve "milli takımı baltalamak" suçlamasıyla tutuklandı. Ghafouri'nin tutuklanması İran milli takımına da gözdağı niteliği taşıyor.

Artı Gerçek - Bir dönem Tahran'da Esteghlal (İstiklal) adlı futbol kulübünün kaptanlığını da yapan, eski milli futbolcu Voria Ghafouri "İslam Cumhuriyeti'ne karşı propaganda yapmak" ve Dünya Kupası'nda mücadele eden İran milli takımını "baltalamaya çalışmak" suçlamasıyla tutuklandı.

TUTUKLAMA İRAN MİLLİ TAKIMINA BİR GÖZDAĞI NİTELİĞİNDE

Fars haber ajansının verdiği bilgiye göre sürpriz şekilde İran milli takım kadrosuna alınmayan 35 yaşındaki ünlü futbolcu, kulübü Foolad Khuzestan ile çıktığı antrenman sonrası gözaltına alındı.

Ghafouri'nin tutuklanması İran milli takımında top koşturan diğer futbolcular için de bir gözdağı olarak değerlendiriliyor.

İran milli takım futbolcuları, ülkelerinde devam eden hükümet karşıtı protestolara destek olmak için Katar'da oynanan Dünya Kupası'nda çıktıkları ilk maçta milli marşı söylemeyerek gündeme gelmişlerdi.

voria-ghafouri.jpg

HAMANEY 'KENDİLERİNİ BESLEYEN ELİ KEMİRİYORLAR' DEMİŞTİ

İran Kürdistan eyaletinin yönetim merkezi Senendec doğumlu olan Ghafouri, son olarak Instagram hesabında geleneksel kıyafetleriyle çektirdiği bir fotoğrafla gündeme gelmişti.

Ghafouri, hükümet karşıtı protestoların yoğun olarak devam ettiği kentte yaralananları da ziyaret ederek desteğini göstermişti.

Bu yıl başında, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney muhalif tutumuyla tanınan futbolcuyu kastederek "Ülkedeki barış ve güvenlik ortamından istifade ederek keyifle mesleklerini ve favori sporlarını icra eden bazı insanlar, onları besleyen eli kemiriyorlar" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar