Şampiyon olduğu için 'sevinmeyen' İran Milli Takımı'na cezai işlem

Şampiyon olduğu için 'sevinmeyen' İran Milli Takımı'na cezai işlem
Yayınlanma:
A+ A-
İran Milli Takımı'nın 2022 Kıtalararası Plaj Futbolu Dünya Şampiyonası yarı final ve final maçlarında Amini protestolarına destek vermesi İran Futbol Federasyonu'nun tepkisini çekti. Federasyon takımı tebrik etse de cezai işlem uygulanacağını açıkladı.

Artı Gerçek- 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin İran'ın başkenti Tahran’da ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra darp edilerek katledilmesinin ardından ülke genelinde başlayan protestolar sürüyor. Son olarak İran Milli Takımı da Kıtalararası Plaj Şampiyonası yarı final maçında ülkenin milli marşını okumayarak tepkisini gösterdi. Final maçında şampiyonluğu elde eden takım sevinç gösterisinde bulunmadı.

İran Futbol Federasyonu Plaj Futbolu Komitesi, dün düzenlenen 2022 Kıtalararası Plaj Futbolu Dünya Şampiyonası finalinde şampiyon olan İran Plaj Futbolu Milli Takımı oyuncularının yarı final maçında ülkenin milli marşını okumaması ve Brezilya’yla oynanan final maçında 2-1’lik üstünlükle şampiyonluğu elde eden takımın kupayı kaldırırken de sevinmemesine işlem yapılacağını açıkladı.

Diken'de yer alan habere göre komite açıklamasında, şampiyon olan İran Plaj Futbolu Milli Takımını tebrik ederken ‘İran kuralları, olimpiyat etik kuralları ve dünya futbol federasyonu kurallarına göre spor alanlarında her türlü siyasi davranıştan kaçınılması gerektiğini’ savunarak ‘spor ahlakına uymayan davranışlar’da bulunan kişilerle ilgili de ‘yönetmelik gereği işlem’ yapılacağını açıkladı.

İRANLI SPORCULARIN SESSİZ PROTESTOSU

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ev sahipliğinde düzenlenen 2022 Kıtalararası Plaj Futbolu Dünya Şampiyonası’na katılan İran’ın Plaj Futbolu Milli Takımı oyuncuları İran milli marşı okunurken tepkisiz kalmıştı.

BAE’yle oynanan yarı final maçına çıkan İranlı futbolcuların maç öncesi okunan İran Milli Marşı’na eşlik etmemesi sosyal medyada gündem olmuştu. Sosyal medya kullanıcıları futbolcuların milli marşı okumamasını protesto gösterilerine destek ve yönetime tepki olarak okudu.

BİLEĞİNDEKİ SİYAH BANDI GÖSTERDİ

İranlı bir futbolcunun marşın okunması sırasında bileğindeki siyah bandı göstermesi de kameralara yansımıştı.

İran devlet televizyonu, marşın okunmaması üzerine yayını keserek arşiv görüntüler yayınlamaya başlamıştı.

Brezilya’yla dün oynanan final maçındaysa ülkenin ikinci golüne imza atan İranlı futbolcu Said Piramun, İranlı kadınların Amini protestolarındaki saç kesme hareketini sahada sembolik olarak canlandırmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar