Berlin'deki düğünde gelin ve damat dahil herkes Corona oldu

Berlin'deki düğünde gelin ve damat dahil herkes Corona oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Berlin’in Spandau semtinde 2 Ekim Cuma akşamı yapılan Türkiyeli düğününe 50 kişi sınırlaması olmasına rağmen 1000 kişi katıldı. Gelin ve damat dahil çok sayıda davetliye Coronavirus bulaştı.

Düğüne eşi ve kızıyla katılan, hem kendisi hem de kızının test sonucu pozitif çıkan R.Y. adlı davetli, "En az bin kişi vardı düğün salonunda. Hiçbir şekilde kurallara uyulmadı. Maske takılmadığı gibi hijyen kuralları da hiçe sayıldı. Sosyal mesafe kuralına kimse uymadı, zaten istese de uyamazdı. Çünkü salondaki tüm masalar doluydu. Davul, zurna çalınca herkes halaya da kalktı. Cuma akşamı yapılan düğünden üç gün sonra pazartesi kızımın ateşi çıktı, kötüleşti. Yaptırdığımız test pozitif çıktı ve kızım Corona'ya yakalandı. Ateşli evde yatıyor. Onun test sonucunu aldığı gün ben fenalaştım. Benim de testimin sonucunun pozitif olduğunu cuma günü öğrendim. Benim de ateşim var. Evde kalıyorum. Şimdilik Allah’tan eşimde bir şey yok. Düğüne katılanlar panik halinde birbirini arıyor, bilgi veriyor. Damat, gelin ve aileleri de Corona'ya yakalanmış. Gelinin annesi virus nedeniyle hastaneye yatırılmış. Orada tedavi görüyor. Düğüne katılanlar arasında yaklaşık 70 kişinin koronaya yakalandığı konuşuluyor" dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, düğünden kaynaklı vaka olduğunu doğrulayan Berlin Sağlık Dairesi, tam sayının verilmesinin mümkün olmadığı bilgisini paylaştı. Berlin’de son bir haftada günlük korona vaka sayısı hızla arttı. Daha önceleri tespit edilen vaka sayısı 200’ün altında seyrederken, düğünü takip eden günlerde günlük vaka sayısı 400’ün üzerine çıktı. Almanya’da korona vakalarını ve sayılarını izleyen Robert Koch Enstitüsü’nün verilerine göre Berlin’de son bir haftalık vaka sayısı seyri şöyle; 5 Ekim: 302, 6 Ekim: 288, 7 Ekim: 378, 8 Ekim: 497, 9 Ekim: 443, 10 Ekim: 273 ve 11 Ekim: 247. Berlin’de korona vakalarının ortaya çıktığı günden bu yana Türkiye kökenli 23 kişi hastalıktan dolayı hayatını kaybederken, toplam ölenlerin sayısı ise bugün itibarıyla 234 kişi. Kentteki toplam vaka sayısı 18 bin 75.

Öne Çıkanlar