Covid-19 pandemisi: 'Eris' vakaları artışta, yeni aşı yolda

Covid-19 pandemisi: 'Eris' vakaları artışta, yeni aşı yolda
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de koronavirüs alt varyantı 'Eris' vakaları yükselmeye devam ederken halk sağlığı uzmanları yeni aşının gelecek ay piyasaya sürüleceğini açıkladı. Uzmanlar, aşının rağbet görmemesinden endişe ediyor.

Artı Gerçek - ABD'de yeni Covid-19 aşısı gelecek ay piyasaya sürülecek. Ancak sağlık uzmanları, virüsün Omicron varyantının yeni alt varyantı olan Eris'in ABD genelinde artış göstermesine ve hastaneye yatışlardaki yükselişe rağmen aşıların kamuoyunda rağbet görmeyebileceğini dile getirdi.

AŞI SAYISI 240 MİLYON DOZDAN 50 MİLYON DOZA GERİLEMİŞTİ

Bazı halk sağlığı uzmanları ABD'lilerin yeni aşıyı grip aşısı gibi memnuniyetle karşılayacağını umuyor. Ancak aşıya olan talep, 2021'de ilk kez sunulmasının ardından gördüğü zirvede tutunamadı ve o tarihten bu yana keskin bir düşüş gösterdi. Aşının piyasaya sürüldüğü ilk yıl nüfus yaklaşık yüzde 73'ü yani 240 milyon kişi en az bir kez aşı oldu. Ancak, pandeminin zirve yaptığı 2022 sonbaharında yalnızca 50 milyon kişi aşı yaptırdı.

'HALKA PANDEMİNİN SONA ERMEDİĞİ VE RİSKİN DEVAM ETTİĞİ ANLATILMALI'

ABD'deki sağlık hizmetleriyle ilgili araştırmalar yürüten Kaiser Aile Vakfı’ndan Ashley Kirzinger, "Halk sağlığı yetkilileri yetişkinlerin çoğunluğunun bu yıllık aşıları yaptırmasını istiyorsa Amerikan kamuoyuna pandeminin sona ermediği ve hâlâ bir risk unsuru olduğu gerçeğini anlatmaları gerekiyor" dedi.

AŞI ÜRETİCİLERİ GELİRLERİNİN ÜÇTE BİR ORANINDA AZALMASINI BEKLİYOR

Aşı üreticileri ise, bu sonbaharda başlayacak aşılama kampanyasına ilişkin beklentilerini düşük tutuyor. mRNA aşılarının en büyük üreticisi olan Pfizer ve ortağı BioNTech, aşı satışlarının iyi gitmemesi durumunda işten çıkarmalara başlayabileceği uyarısı yapmıştı. Pfizer'ın en büyük rakibi Moderna ise Covid-19 aşısına olan talebin 50 milyon doza kadar inebileceği uyarısında bulunmuştu. Uzmanlar, bu yıl satışlardan elde edilecek gelirin dünya genelinde neredeyse üçte birine inerek 20 milyar dolar olmasını bekliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar