Cumartesi Anneleri'ne ilham veren, diktatörlüğe kafa tutan Arjantinli anne Bonafini öldü

Cumartesi Anneleri'ne ilham veren, diktatörlüğe kafa tutan Arjantinli anne Bonafini öldü
Arjantin'de cunta döneminde kaybedilen oğullarını aramak için düzenledikleri eylemlerle insan hakları mücadelesinin simgelerinden biri haline gelen 'Mayıs Meydanı Anneleri'nin kurucularından Hebe de Bonafini öldü. Üç günlük ulusal yas ilan edildi.

Artı Gerçek - Arjantin'de askeri diktatörlük döneminde kaybedilen oğullarını arayanların kurduğu ve Türkiye'de de Cumartesi Anneleri'ne ilham veren 'Mayıs Meydanı Anneleri'nin (Plaza de Mayo Anneleri) kurucularından Hebe de Bonafini, 93 yaşında öldü. Ülkenin 1970'ler ve 1980'lerdeki askeri diktatörlük sırasında sahne olduğu insan hakları ihlallerine karşı mücadelenin en ikonik isimlerinden biri olan Bonafini'nin ölümünün ardından üç günlük yas ilan edildi.

Mayıs Meydanı'nda toplanan çok sayıda kişi de, Bonafini'ye teşekkür eden pankartlar taşıdı.

İKİ OĞLU KAYBEDİLDİ

Arjantin'deki cunta döneminde, çoğu solcu olmak üzere en az 30 bin muhalif eylemci öldürüldü veya kaybedildi. Bonafini de bu dönemde askerler tarafından götürülen iki oğlundan bir daha haber alamadı.

hebe-de-bonafini2.jpg

13 başka anne ile birlikte Buenos Aires'teki devlet başkanlığı konutunun önünde bulunan Mayıs Meydanı'nda her hafta eylem yapmaya başladı. Bu süreçte onlarla aynı durumda olan çok sayıda kadın, güvenlik güçlerinin kaçırdığı çocuklarının geri dönmesi veya başlarına ne geldiğinin açıklanması talebiyle eyleme katıldı.

'BİZİ TUTUKLADILAR, DÖVDÜLER'

Kadınlar, 30 Nisan 1977'de beyaz eşarplarıyla düzenledikleri ilk eylemden bu yana ülkedeki insan hakları mücadelesinde kilit bir rol oynadı. Sık sık ölüm tehdidi aldılar, bazıları kaçırıldı, grubun ilk liderlerinden Azucena Villaflor öldürüldü... Bonafini 2007'de Reuters ajansı ile söyleşisinde, "Bizi tutukladılar, dövdüler. Tanınmamak için eylemlere peruklara gittiğimiz oldu" demişti.

hebe-de-bonafini3.jpg

Ancak Bonafini'nin iki oğlu, hiçbir zaman bulunamadı. Bonafini, cunta yönetiminin 1983'te son bulmasının ardından da insan hakları mücadelesini sürdürdü; sistemin siyasi değişim çağrısı yaptı.

11 EYLÜL AÇIKLAMASI TARTIŞMA YARATMIŞTI

Bu süreçte bazı tartışmalı açıklamalarıyla da gündeme geldi. "Batı'nın NATO bombardımanları gibi eylemleri nedeniyle 11 Eylül saldırılarından mutluluk duyduğunu" açıkladı; Papa 2. Jean Paul'ün "çok sayıda günah işlemesi nedeniyle" cehenneme gideceğini" söyledi.

DEVLET BAŞKANI KIRCHNER: ARJANTİN'İN ONURUSUN

Bonafini'nin ölümü Arjantin'i yasa boğarken, Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner "Sevgili Hebe, Mayıs Meydanı Annesi, sen insan hakları mücadelesinin bir simgesi ve Arjantin'in onurusun" dedi. Kirchner, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar