Danimarka: Rusya'nın Kuzey Akım 2 hattında sızıntı var

Danimarka: Rusya'nın Kuzey Akım 2 hattında sızıntı var
Danimarka Enerji Bakanlığı ‘Kuzey Akım 2 boru hattındaki sızıntının yasaklı bölge dışında güvenlik riski yok. Ülkenin gaz tedariği etkilenmeyecek’ açıklaması yaptı.

Fotoğraf: Reuters


Danimarka, Baltık Denizi'nde Rusya'dan doğal gaz taşıyan Kuzey Akım 2 boru hattında sızıntı olduğunu açıklayarak, söz konusu durumun deniz trafiğini de tehdit ettiği uyarısında bulundu. Boru hattının geçtiği Bornholm Adası yakınlarında 9 kilometrelik bir girişe yasak alan oluşturulduğu da bildirildi.

Danimarka Enerji Bakanlığı, dün çalışmayan boru hattındaki basınç düşmesi ihbarını aldıktan sonra harekete geçildiğini açıkladı.

BBC'nin haberine göre hattı işleten Nord Stream 2 AG şirketi, basınçtaki azalmanın gece meydana geldiğini açıkladı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada "Nord Stream 2 A hattında hızla basınç düşmesi oldu" denildi ve konunun araştırıldığı aktarıldı.

Şirketin çoğunluk hissesi Rus hükümetine ait doğalgaz devi Gazprom'un.

Danimarka Enerji Bakanlığı "Sızıntının yasaklı bölge dışında güvenlik riski yok. Olayın Danimarka'nın gaz tedariğine herhangi bir etkisi olması beklenmiyor" denildi.

KUZEY AKIM 2 HATTI

Kuzey Akım 2 hattı, Rusya'dan Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine gaz taşınması için yapılmıştı. Ancak milyarlarca euroluk proje Rusya'nın Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra durduruldu. Ancak boru hattında daha önceden pompalanmış doğalgaz bulunuyor ve büyük miktarlarda gazın atmosfere salınmasından korkuluyor.

Paralel boru hattı Kuzey Akım 1 de birkaç hafta kapalı kaldı. Gazprom daha önceki bir sızıntının tamir edildiğini açıkladı.

Avrupa Birliği, Rusya'yı doğal gaz tedariğini Ukrayna Savaşı'nda Avrupa'ya şantaj yapmak için kullanmakla suçluyor. Moskova ise bunu reddediyor.

Ukrayna'nın işgalinden bu yana enerji fiyatlarında büyük artış oldu ve tedarik sorunu yüzünden fiyatların daha da artabileceği belirtiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar