Demokrat Parti'nin ilerici kanadı, Biden'a yazdıkları Ukrayna mektubunu geri çekti

Demokrat Parti'nin ilerici kanadı, Biden'a yazdıkları Ukrayna mektubunu geri çekti
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de Demokrat Parti'nin ilerici kanadından vekiller, Başkan Joe Biden'a Ukrayna politikasını değiştirmesi çağrısı yaptıkları mektubu geri çekti. Açıklamada ara seçimler öncesi yazılan mektubun zamanlamasının yanlış olduğu ifade edildi.

Artı Gerçek - ABD'de Demokrat Parti'nin ilerici kanadını oluşturan 30 Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi, Başkan Joe Biden'a Ukrayna savaşında Rusya ile diplomasi yapması çağrısıyla gönderdikleri mektubu geri çekti.

İlerici kanattan yapılan açıklamada Demokrat Parti içinde tartışmaya yol açan mektubun mesajının yanlış yorumlandığı söylendi.

Birçok Demokrat ismin konuya tepki göstermesinin ardından, imzacılardan ve ilerici kanadın (CPC) başkanı Pramile Jayapal, söz konusu mektubun geri çekildiğini açıkladı.

Jayapal, yaptığı yazılı açıklamada, mektubun birkaç ay önce yazıldığını ancak bir personel tarafından güvenlik incelemesinden geçirilmeden yayımlandığını belirterek tüm sorumluluğu üzerine aldığını söyledi.

ABD'de gelecek ay yapılacak ara seçimler öncesi gönderilen söz konusu mektubun, Cumhuriyetçi Kevin McCarthy'nin Ukrayna'ya yardımların kesilmesi imasında bulunduğu mektupla aynı zamanda yayımlanmasının "talihsizlik" olduğunu belirten Jayapal, tüm bunlara rağmen diplomasinin tek çıkar yol olduğu vurgusunu yaptı.

Jayapal "Şu anda bu mektup bir dikkat dağıtıcı" ifadelerini kullandı.

RUSYA İLE DOĞRUDAN GÖRÜŞME ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

Mektupta ABD'nin Ukrayna stratejisinin değiştirilmesi ve Ukrayna savaşının bitirilmesi için Rusya ile doğrudan diplomasi yoluna gidilmesi çağrısında bulunmuştu.

Ancak Massachusetts'i Kongre'de temsil eden Demokrat Partili Jake Auchincloss mektubu "savaşı kaybeden bir savaş suçlusuna zeytin dalı uzatmak" diye nitelemişti.

Demokrat Parti'nin ilerici kanadından Temsilciler Meclisi üyesi Ruben Gallego da "Rusya diplomasiyi değil sadece gücü kabul ediyor. Eğer Ukrayna'nın özgür ve demokratik bir ülke olarak kalmasını istiyorsak mücadelelerini desteklemeliyiz" demişti.

Rusya'nın şubat ayında Ukrayna'ya askeri operasyonunu başlatmasından bu yana ABD, Kiev yönetimine 66 milyar dolarlık silah, askeri ekipman, insani yardım ve ekonomik destek paketi gönderdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar