Ukrayna açıklaması tartışma yaratan Romanya Savunma Bakanı istifa etti

Ukrayna açıklaması tartışma yaratan Romanya Savunma Bakanı istifa etti
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna-Rusya savaşında Batı bloğunda yer alan Romanya'da savaş gerilimi siyasete de sıçradı. Ülkenin Savunma Bakanı Dicu, Ukrayna ile ilgili açıklamasının Devlet Başkanı Iohannis ve diğer liderler tarafından eleştirilmesinin ardından istifa etti.

Artı Gerçek - Ukrayna ile ilgili açıklamaları ülkesinde siyasi tartışmaya yol açan Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu istifa etti.

Ukrayna-Rusya savaşına dair açıklamalarına tepki gösteren Romanya Devlet Başkanı Klaus Iohannis ile "ortaklaşa şekilde çalışmasının imkansız hale geldiğini" söyleyen Dincu "Görevimden istifamın, ordu ve bakanlık arasında kesinlikle gerekli olan bir dizi projenin engellenmemesi ve akıcı komuta zinciri gerektiren karar ve programlara zarar vermemek adına gerekli olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Dincu ay başında yaptığı açıklamada "Ukrayna'nın savaşı sonra erdirmek için tek şansının Rusya ile görüşmek olduğunu" söylemişti.

Eski bakan Kiev'in güvenlik garantileri ve barış konusunda Rusya ile görüşmesi için uluslararası müttefiklere ihtiyaç duyduğunu da vurgulamıştı.

Devlet Başkanı Klaus Iohannis ve iktidardaki koalisyonun siyasi liderleri ise eski savunma bakanının sözlerini eleştirmiş, Devlet Başkanı Iohannis, Ukraynalıların savaşta kan döktüğünü dolayısıyla savaşın ne zaman ve nasıl biteceğine de onların karar vereceğini söylemişti.

İstifasını açıklayan bakan Dincu ise sözlerinin bağlamından çıkarıldığını savunmuştu.

Avrupa Birliği ve NATO üyesi Romanya, Ukrayna ile 650 kilometrelik bir sınırı paylaşıyor. ABD'ye ait AAMDS adlı balistik füze sisteminin de konuşlu olduğu Romanya üzerinden savaşın başladığı şubat ayından beri yaklaşık 2 milyon 650 bin Ukraynalı, Avrupa'ya sığındı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar