Marksist filozof Zizek: 'Putin'in dünyası bir deliler, sapıklar ve satanistler dünyası'

Marksist filozof Zizek: 'Putin'in dünyası bir deliler, sapıklar ve satanistler dünyası'
Yayınlanma:
A+ A-
Slovenyalı Marksist filozof Slovaj Zizek, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını sert sözlerle eleştirmeyi sürdürüyor. Zizek konuyla ilgili son makalesinde Putin ve çevresinin iktidarlarını korumak için "küresel bir savaş çıkarabileceği" uyarısını yaptı.

Artı Gerçek -Slovenyalı Marksist sosyolog ve filozof Slovaj Zizek, Ukrayna -Rusya savaşı hakkında yazdığı bir makalede Rusya Devlet Başkanı Vladimri Putin iktidarını çok sert sözlerle, yer yer Nazi Almanyası'na benzettiği sert bir eleştiri yayımladı.

Almanya'nın Berliner Zeitung gazetesi için 14 Ekim'de yazdığı makalede Zizek "Güzellikten, inançtan ve bilgelikten yoksun bir deliler, sapıklar ve satanistler dünyası, gerçekten de Putin’in dünyasının yeterli bir tanımıdır" ifadelerini kullandı.

'LUKAŞENKO'NUN ASIL AMACI AVRUPA'NIN KALBİNDEKİ RADİKAL ÖZGÜRLEŞTİRİCİ GELENEĞİ YIKMAK'

"Vladimir Putin Kutsal Bir Savaş İstiyor, Ruslar da İstiyor mu?" başlıklı yazısında Zizek, Rusya ve müttefiki Belarus hükümetinin mevcut ideolojisini mevcut dünya sistemine karşıymış gibi görünmesine rağmen aslında özgürleştirici olmadığını söyledi.

Zizek " (Belarus Devlet Başkanı Aleksandr) Lukaşenko geçtiğimiz günlerde “unutkan Avrupa”yı, büyükbabalarının ve babalarının (faşist) günahları için ahlâki bir temizlikten geçmeye çağırdı. Ancak bu ahlâki çağrının gerçek amacı, tam da Avrupa’nın kalbinde yer alan radikal özgürleştirici geleneği yıkmaktır" dedi.

Ukrayna'da dört bölgenin Kremlin kontrolündeki referandumlar sonrasında Rusya'ya bağlanmasının kutlandığı Moskova'daki Kızıl Meydan'da yapılan etkinliğe de yazısında değindi Zizek.

Etkinlikte Rus aktör ve şarkıcı Ivan Okhlobystin’in sahnede yaptığı konuşmada “Buna kutsal savaş demeliyiz! Kutsal savaş! Rusçada eski bir kelime vardır: Goida. Goida, ‘derhal harekete geç’ çağrısıdır. Bugün böyle bir savaş çığlığına ihtiyacımız var! (...) Korkun bizden, eski dünyanın insanları! Güzelliksiz, inançsız, bilgisiz! Deliler, sapıklar ve satanistler tarafından yönetilen dünya! Bizden korkun" dediğini aktardı Zizek.

Konuşmayı Nazi Almanyası'nın Propaganda Bakanı Paul Joseph Goebbels’in Stalingrad yenilgisinden sonra 1943’ün başlarında Berlin’de yaptığı "topyekûn savaş” konuşmasına benzeten Zizek "Güzellikten, inançtan ve bilgelikten yoksun bir deliler, sapıklar ve satanistler dünyası, gerçekten de Putin’in dünyasının yeterli bir tanımıdır" dedi.

'İKTİDARLARINI KORUMAK İÇİN KÜRESEL SAVAŞ ÇIKARABİLİRLER'

Kızıl Meydan’daki kutlamaya katılanların çoğunlukla devlet görevlileri olduğunu belirten Zizek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bu bizi aldatmamalı: Putin ve kliğinin savaş çağrılarının çoğunluğun desteğine sahip olmaması, onları potansiyel olarak daha da tehlikeli kılıyor: Hepimizin bildiği (ve korktuğumuz) gibi, böyle umutsuz bir durum, iktidarlarını korumak için küresel bir savaş çıkarmalarına neden olabilir. Ukrayna’daki Rus silahlı kuvvetlerinin yeni komutanı General Sergey Surovikin, bu “Goyda!”nın neye benzeyeceğini hemen izah etti: Büyük şehirlerin altyapısını roketlerle yok ediyor ve ayrım gözetmeksizin sivilleri öldürüyor."

(DIŞ HABERLER)

* Zizek'in ilgili makalesinin tamamına Birikim dergisi için Meriç Gök'ün yaptığı çeviriden ulaşılabilir.

Öne Çıkanlar