Dini töreni Cosa Nostra liderinin evine yönlendiren mafya üyelerine 80 yıl hapis

Dini töreni Cosa Nostra liderinin evine yönlendiren mafya üyelerine 80 yıl hapis
İtalya'da dini bir tören alayının rotasını değiştirip zorla ünlü bir mafya liderinin evinin önünden geçirmekle suçlanan 39 kişiye toplamda 80 yıl hapis cezası verildi. Başpiskopos Luigi Renna, kararın ardından "Tanrı mafyanın yanında değildir" dedi.

Artı Gerçek - İtalya'nın Sicilya bölgesinde 2016 yılında yapılan Kutsal Cuma kutlamalarında, tören alayının zorla Cosa Nostra mafyasının hapisteki bir liderinin evinin önünden geçirilmesine ilişkin dava sonuçlandı. Yargıç, 39 kişiye toplamda 80 yıl hapis cezası verdi.

Söz konusu olay Sicilya'nın San Michele Di Ganzaria köyünde, 2016'daki Paskalya kutlamalarında yaşanmıştı. Bir grup kişi, İsa peygamberin heykelinin taşındığı geleneksel kortejin yolunu kesip, rotayı zorla değiştirmişti.

EŞİ, PENCEREDEN SELAMLAMIŞTI

Tören alayı, belediye başkanı ve yerel din görevlilerinin itirazına rağmen zorla, o dönem müebbet hapis cezası nedeniyle cezaevinde bulunan Cosa Nostra mafyası lideri Francesco La Rocca'nın evinin önünden geçirilmişti. Rocca'nın eşi de alayı evinin penceresinden selamlamıştı.

Devam eden davada dini bir etkinlikte rahatsızlık yaratmak ve suça teşvik etmekten yargılanan gruptan sekiz çete lideri üçer yıl, diğerleri ise üç ila altışar yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yerel Başpiskopos Luigi Renna, kararın ardından yaptığı açıklamada mafyayı "Tanrı'nın adını anmaması gereken şiddet yanlısı acımasız" kişiler olarak niteledi; "Tanrı mafyanın yanında değildir" dedi. (DIŞ HABERLER)

* Fotoğraf, İtalyan haber ajansı ANSA'dan alınmıştır.

Öne Çıkanlar