Dominika'nın 1 milyar dolarlık altın pasaport uygulamasına katılanlar ortaya çıktı: Cavit Çağlar da vatandaşlık almış

Dominika'nın 1 milyar dolarlık altın pasaport uygulamasına katılanlar ortaya çıktı: Cavit Çağlar da vatandaşlık almış
The Guardian Karayip ülkesi Dominika'nın "altın pasaport" uygulamasını mercek altına aldı. Oldukça ucuza vatandaşlık alan tartışmalı isimler arasında dolandırıcılıktan hüküm giymiş eski devlet bakanı Cavit Çağlar'ın da olduğu ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Karayip ülkesi Dominika'nın tartışmalı "altın pasaport" uygulamasına ilişkin ilk detaylı inceleme, "Commonwealth" (İngiliz Milletler Topluluğu) üyesi ada ülkesinin dolandırıcılıktan hüküm giymiş iş insanı Cavit Çağlar, savaş suçlarıyla ile suçlanan eski bir Afgan casus şefi ve Libya'nın eski lideri Muammer Kaddafi'nin emrindeki eski bir Libyalı albayın da bulunduğu binlerce kişiye vatandaşlık sattığını ortaya koydu. İngiliz The Guardian gazetesinde haberinde bulguların Dominikalı resmi makamlardan alındığını ve diğer 14 uluslararası haber kuruluşunun yer aldığı Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ile ortaklaşa yürüttüğü bir araştırma sonucu "altın pasaport" alan kişilerin listesini elde ettiğini duyurdu.

'PROGRAM DOMİNİKALILAR İÇİN DE SORUNLARA YOL AÇTI'

Dominika'nın programı altın pasaport programlarında dünyanın en ucuzlarından biri. Hükümete doğrudan 100 bin dolar bağış yapılmasını ya da hükümet onaylı bir gayrimenkul projesine 200 bin dolar yatırım yapılmasını gerektirmekte. "Programla ilgili endişeler, doğuştan Dominikalı olanlar için de sonuçlara yol açtı. Birleşik Krallık hükümeti Temmuz ayında Dominika ve diğer dört ülkeden vizesiz seyahati durdurdu diyen Guardian "Bulgulardan bazıları programın şeffaflığı ve yönetişimi hakkında soru işaretleri yaratırken bazıları da Dominika için potansiyel olarak utanç verici" ifadelerini kullandı. Gazete vatandaşlık alanlar arasında alenen savaş suçlarıyla itham edilen bir Afgan casus şefinin, Kaddafi döneminde albay ve üst düzey güvenlik yetkilisi olarak görev yapan bir Libyalının, Interpol'ün arananlar kırmızı listesinde yer alan bir kişinin ve normalde yatırım yoluyla vatandaşlık başvurusunda bulunanların sabıka kaydı olması halinde vatandaşlık almaları engellense de dolandırıcılık suçundan hüküm giymiş Türkiyeli iş insanı Cavit Çağlar'ın yer aldığını vurguladı.

Öne Çıkanlar