Donald Trump, 'yeni kabusu' Ron DeSantis'i uyardı: Bozguna uğrar

Donald Trump, 'yeni kabusu' Ron DeSantis'i uyardı: Bozguna uğrar
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin eski başkanı Donald Trump, Florida'da valilik seçimlerini açık farkla kazanıp Cumhuriyetçi Parti içinde 2024 başkan adayı olarak öne çıkan Ron DeSantis'ş hedef aldı. Trump, aday olmaması için 'uayrdığı' DeSantis'in bozguna uğrayacağını iddia etti.

Artı Gerçek - ABD'deki Kongre ara seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin beklenen başarıyı yakalayamamasından en çok etkilenen isimlerden biri, eski başkan Donald Trump oldu.

2024 seçimlerine aday olacağını 15 Kasım'da "büyük bir duyuru" ile ilan etmesi beklenen Trump, başta Mehmet Öz olmak üzere destek verdiği kilit isimlerin seçimi kaybetmesiyle, Cumhuriyetçi Parti'de mevzi kaybetti. 44 yaşındaki Cumhuriyetçi Partili Ron DeSantis ise Florida'da valilik yarışını yaklaşık 20 puan farkla kazanarak partinin 2024 adayı olarak öne çıkmaya başladı.

DeSantis Cumhuriyetçi Parti’nin yeni yıldızı haline gelirken, Cumhuriyetçi New York Post gazetesi çarşamba günü siyasetçinin soyadı ile kelime oyunu yaparak "DeFuture" (Gelecek) manşetiyle çıktı. Donald Trump ise ertesi dün yumurta kafa "Trumpty Dumpty" göndermesi ile bir duvardan düşerken resmedildi.

new-york-post.jpg

Ara seçim öncesi beklenen büyük Cumhuriyetçi dalgadan faydalanarak adaylığını ilan etmeyi planlayan Trump ise öfkeli. Eski başkan son olarak, Florida valisini küçümseyip "ortalama bir siyasetçi" olarak niteledi.

Trump, DeSantis'in başarının arkasında kendisinin olduğunu iddia etti; bununla birlikte Florida valisini 'uyararak' aday olmamasını istedi. Trump, ‘hafif sıklet’ dediği DeSantis'in valilik için ilk kez yarıştığı 2017’de "çaresiz bir biçimde" kendisine geldiğini iddia etti. ABD'nin eski başkanı, "Anletlerdeki durumu kötüydü, parası yoktu. Sadece ben onu desteklersem kazanabileceğini söyledi. Dökülen kampanyasını da ben düzelttim” iddiasında bulundu.

Trump, başkanlık yarışına girmesi halinde Florida Valisi’nin bozguna uğrayacağını öne sürdü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar