Gazze'deki sağlık bakanlığı: Şifa Hastanesi'nde 100'den fazla ölü gömülemiyor

Gazze'deki sağlık bakanlığı: Şifa Hastanesi'nde 100'den fazla ölü gömülemiyor
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze'de gözler, bölgenin kuzeyindeki Şifa Hastanesi'nde. İsrail ordusunun Hamas savaşçılarının altındaki tünellerde saklandığını öne sürdüğü, yüzlerce sivilin sığınmış olduğu hastanede çok sayıda ölü olduğu belirtildi.

Artı Gerçek - Gazze'nin kuzeyindeki saldırılarını yoğunlaştıran İsrail ordusunun, Hamas savaşçılarının gizlendiği iddiasıyla hedef aldığı Şifa Hastanesi'ndeki insani kriz giderek derinleşiyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hastaneyle tüm bağlantılarının kesildiğini açıklarken, yapının bahçesinde onlarca cesedin gömülemediği belirtildi. Hamas'a bağlı sağlık bakanlığı da, bu sabah ikisi bebek beş kişinin daha öldüğünü duyurdu.

'BAHÇEDEKİ ÖLÜLER GÖMÜLEMİYOR'

Bakanlığın sözcüsü, hastanenin çatışmaların yanı sıra elektrik kesintisi nedeniyle hizmet vermeyi tamamen durdurduğunu, ikisi prematüre bebek olmak üzere beş kişinin daha öldüğünü söyledi. Sözcü, 100 ölünün hâlâ hastane yerleşkesinde bulunduğunu ve bu kişilerin gömülemediğini belirtti.

Anadolu Ajansı'na konuşan yerel kaynaklar da, Şifa Hastanesi'nin bahçesinde yerlerde yaklaşık 80 cesedin bulunduğunu ve sağlık personelinin bir şey yapamadığını söyledi.

DSÖ: İRTİBATIMIZ KESİLDİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze'de Şifa Hastanesi'ndeki merkezleriyle irtibatlarının kesildiğini açıkladı. Ghebreyesus, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, hastanenin sürekli saldırılara maruz kaldığına dair korkunç haberlerle birlikte, durumun oldukça ürkütücü ve endişe verici olduğunu söyledi.

"DSÖ'nün Şifa Hastanesi'ndeki merkeziyle irtibatı kesildi" diyen Ghebreyesus, kendilerine ulaşan son raporlarda "Hastane tanklarla çevrili ve çıkıp kaçmak isteyenlere ateş açıldığı bunların yaralandığı ya da öldürüldüğü yönünde" haberler olduğunu vurguladı. DSÖ Genel Direktörü, İsrail'e ateşkes çağrısını yineledi.

JENERATÖR HİZMET DIŞI KALMIŞTI

İsrail'in cuma akşamından beri saldırılarını yoğunlaştırdığı Şifa Hastanesi'ndin genel müdürü Muhammed Ebu Selmia, "Tıbbi cihazlar durdu. Hastalar, özellikle de yoğun bakımdakiler ölmeye başladı" demişti.

İSRAİL ORDUSU: BEBEKLERİN TAHLİYESİNE YARDIM EDECEĞİZ

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari ise dün, bebeklerin tahliyesine yardım edeceklerini açıklamıştı. Hagari, tahliyenin bugün yapılacağını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar