Gazze'de ateşkes isteyen İsrailliler, Tel Aviv'de eylem düzenledi: 'Rehineler serbest bırakılsın'

Gazze'de ateşkes isteyen İsrailliler, Tel Aviv'de eylem düzenledi: 'Rehineler serbest bırakılsın'
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı ateşkes ilan edilmesini ve rehinelerin bırakılmasını isteyen İsrailli Yahudiler, Tel Aviv’de eylem düzenledi.

Artı Gerçek - Tel Aviv’de önceki haftalarda olduğu gibi Savunma Bakanlığı binası yakınında toplanan İsrailliler, Gazze'de ateşkes ilan edilmesi çağrısı yaptı.

Gazze Şeridi'ndeki İsrailli rehinelerin aileleri, Tel Aviv'de her hafta yakınlarının bir an önce eve dönmesi için gösteri yaparken, bir grup İsrailli de ateşkes çağrısı yapıp Gazze'deki savaşa karşı çıkan gösteriler düzenliyor.

'ŞAVAŞIN KAZANANI OLMAZ' PANKARTI

İsrail ile Filistinli gruplar arasında rehine takası da yapılmasını isteyen eylemciler, İngilizce ve İbranice, "Bir an önce ateşkes", "Hemen şimdi esir takası" ve "Savaşın kazananı olmaz", "Hastaneleri bombalamak, suyu kesmek, aç bırakmak, çocukları katletmek: bunlar kendini savunma hakkı değildir" yazılı pankartlar taşıdı.

Eylemciler, Gazze'de ateşkes ilan edilmesi ve rehine takası yapılması yönündeki taleplerini dile getiren sloganlar da attı.

osman-cakli-arti-yazi-92.jpg

İSRAİL'İN GAZZE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 38'i Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak üzere 354'ü asker 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli rehine bulunuyor.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarında 4 bin 506'sı çocuk, 3 bin 27'si kadın olmak üzere 11 bin 78 Filistinli öldürüldü, 27 bin 490 kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs'te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 183 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi'ni, Nasr Çocuk Hastanesi'ni, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 70 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü. (AA)

Öne Çıkanlar