Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: Şifa Hastanesi'nde 39 bebek öldü

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: Şifa Hastanesi'nde 39 bebek öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze'deki Şifa Hastanesi, bombardımanlar ve yakıtın bitmesi nedeniyle devre dışı kaldı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, yoğun bakımdaki 39 bebeğin, oksijen makinelerinin çalışmaması nedeniyle öldüğünü duyurdu.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı 36'ncı gününe girerken, vurulan yerler arasında hastaneler de yer alıyor. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, El Şifa Hastanesi'nde yakıtın bitmesi nedeniyle çalışmaların durduğunu duyurdu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, "Şifa Hastanesindeki oksijen makinelerinin durması nedeniyle bazı hastaları kaybettik. Şifa Hastanesinde yoğun bakımda tutulan 39 bebek oksijen yetersizliği nedeniyle hayatını kaybetti" açıklamasında bulundu.

SİVİLLER VURULDU

Filistin haber ajansı WAFA'ya göre, Şifa ve Endonezya hastanelerinin çevresi ile Gazze'nin kuzeybatısındaki Rimal, Şeyh Rıdvan ve Nasr mahalleleri ile Eş-Şati Mülteci Kampında sivillerin yaşadığı evler İsrail uçakları ve topçu birlikleri tarafından vuruldu. Bombardımanlar nedeniyle ambulansların çalışamadığı ve yaralı naklinin de yapılamadığı belirtildi.

Gazze’deki İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze’deki Şifa Hastanesinin ameliyathane bölümünü vurduğu duyuruldu.

İsrail, Gazze'deki hükümetin reddetmesine rağmen, 'askeri amaçlarla kullanıldığı' iddiasıyla Şifa Hastanesi ve çevresini bombalıyor.

OKSİJEN MAKİNELERİ DURDU, BAZI HASTALAR ÖLDÜ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada da, "İsrail güçlerinin, içerisinde hareket eden her şeyi hedef alması nedeniyle Şifa Hastanesi hizmet dışı kaldı" ifadelerine yer verildi.

Sivil Toplum Kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) üyesi olan Cerrah Mohammed Obeid, kendisi ve iş arkadaşlarının Gazze'deki Şifa Hastanesindeki yaralıları terk edemeyeceğini söyledi.

Channel 4 News'a konuşan doktor Obeid, çalıştığı Şifa Hastanesindeki hastaların yaklaşık yüzde 90'ının hava saldırıları sebebiyle hastaneyi terk ettiğini ancak cerrahi ve genel tıbbi işlem görmüş hastaların yürüyemeyecek durumda oldukları için hastaneyi terk edemediklerini aktardı. (HABER MERKEZİ/AA)

Öne Çıkanlar