Gazze'de son durum: İsrail'in öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 11 bini geçti

Gazze'de son durum: İsrail'in öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 11 bini geçti
İsrail ordusu Gazze'deki saldırılarını hastanelerin çevresinde yoğunlaştırırken, bir yandan da Suriye'yi vurdu. İsrail'in öldürdüğü Filistinlilerin sayısı 11 bini geçti.

Artı Gerçek - Gazze'de ateşkes yerine adece "her gün dört saatlik insani ara" formülünü kabul eden İsrail'in saldırıları sürüyor. Öldürülen Filistinlilerin sayısının 11 bini geçtiği açıklanırken, İsrail ordusu bugün Hamas savaşçılarının saklandığı iddiasıyla hastane çevrelerini hedef aldı.

Gazze'de yaşanan son gelişmeler şöyle:

ÖLÜ SAYISI 11 BİNİ GEÇTİ

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in saldırılarında ölenlerin sayısının son 24 saatte 266 artarak 11 bin 78'e yükseldiğini açıkladı. Ölenlerin 4 bin 506'sı çocuk, 3 bin 27si kadın.

ŞİFA HASTANESİ YERLEŞKESİNDE POLİKLİNİK BİNASI BOMBALANDI

İsrail ordusunun, Gazze'deki Şifa Hastanesi Yerleşkesi’nde yer alan bir poliklinik binasını bombalaması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi. Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberinde, binlerce yaralı ile yerinden edilmiş sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi'ne yönelik saldırı hakkında şu ifadeler kullanıldı: "İşgal güçleri, Şifa Hastanesi Yerleşkesi’ndeki bir poliklinik binasını roket ve top atışlarıyla bombaladı. Yerinden edilmiş kişilerin hedef alınması sonucu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açtı."

İsrail ordusu Şifa Hastanesinin çevresini sabaha karşı da topçu ateşiyle yoğun şekilde bombalamıştı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırıda 6 kişinin öldüğünü bildirmişti.

BAŞKA HASTANELERİN ÇEVRELERİ DE VURULDU

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail ordusu yaralı ve hastaların yanı sıra yerinden edilmiş binlerce Filistinlilerin sığındığı Şifa Hastanesi'nin çevresini topçu ateşiyle yoğun bir biçimde bombaladı. Gazeteciler ve yerinden edilmişler için kurulduğu belirtilen iki çadırın doğrudan hedef alındığı, altı kişinin öldüğü, bazılarının da yaralandığı ifade edildi.

El-Avde ile Endonezya Hastanesi'nin çevresi de hedef alındı. Filistin haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, İsrail ordusu, yaralı ve hastaların yanı sıra yerinden edilmiş binlerce Filistinlilerin sığındığı Endonezya Hastanesi'nin çevresine çok şiddetli saldırılar düzenledi. Ölen ve yaralananların olduğu aktarıldı. Filistin Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cebaliye'de El-Avde Hastanesi çevresini bombaladığı belirtildi.

İsrail savaş uçaklarının Rantisi İhtisas Çocuk Hastanesi'ni de "doğrudan" hedef aldığı aktarıldı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hastaneyi direkt hedef alması sonucu bodrum katında ve bazı tesislerde büyük yangınların çıktığını duyurdu.

Kızılhaç da, Kudüs hastanesinin yakınında "şiddetli bombardıman" olduğunu duyurdu.

TEL AVİV'E ROKET SALDIRISI: İKİ YARALI

İsrail'in yoğun bombardımanı altındaki Gazze Şeridi'nden atılan roketler nedeniyle Tel Aviv'de iki kişinin yaralandığı açıklandı. Atılan roketlerin büyük bölümü, İsrail'e ait hava savunma sistemi "Demir Kubbe" tarafından havada imha edildi. İsrail acil servisi, roket saldırısı nedeniyle biri orta, diğeri hafif şekilde olmak üzere 2 kişinin yaralandığını açıkladı. Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada ise Gazze Şeridi'ndeki sivil katliamlara karşılık Tel Aviv'e roketlerle saldırı düzenlendiği duyuruldu.

BATI ŞERİA'DA DA ŞİDDET

İsrail, 1967'den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria üzerindeki baskısını da her geçen gün öldürüyor. Bölgede 14'ü Cenin'de olmak üzere son 24 saatte 19 Filistinlinin öldürüldüğü belirtilirken, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne yazılı açıklama yaparak İsrail'i kınadı. "İsrail hükümeti, Gazze'de ve Kudüs dahil Batı Şeria'da halkımıza yönelik kapsamlı savaşının dozunu artırıyor" diyen Ebu Rudeyne, "İsrail, Gazze'de Filistin halkına yönelik kapsamlı saldırısını Batı Şeria'ya taşıdı ve onlarca Filistinliyi öldürdü ve yaraladı. İsrail bu kapsamlı savaşında daha çok Filistinliyi öldürmeyi, tehcir etmeyi ve Filistin meselesini tasfiye etmeyi amaçlıyor" değerlendirmesinde bulundu.

İSRAİL SURİYE'Yİ VURDU

İsrail ordusu, Kızıldeniz'deki liman kenti Eilat'ta dün bir okula düşen insansız hava aracından Suriye'deki silahlı grupları sorumlu tuttu. Suriye'de bazı hedeflere misilleme olarak hava saldırıları düzenleyen İsrail, "Topraklarından yürütülen her bir terör faaliyetinden Suriye rejimini sorumlu tutuyoruz" tehdidinde bulundu.

İRAN'DAN YENİ UYARI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Katar ziyaretinde savaşın bölgeye yayılması ihtimaline karşı yeni bir uyarıda bulundu. Abdullahiyan, "İsrail'in artan saldırganlığı nedeniyle savaşın çapının genişlemesinin kaçınılmaz olduğunu" söyledi.

LÜBNAN SINIRINDA ÇATIŞMALAR

Hizbullah, Lübnan'ın güneyindeki sınır bölgesinde İsrail ordusuyla çatışmalarda 7 mensubunun daha öldüğünü duyurdu. Açıklamada, isimleri paylaşılan yedi Hizbullah mensubunun "Kudüs için hayatını kaybettiği" ifade edilirken ayrıntılı bilgi verilmedi. Lübnan-İsrail sınırındaki çatışmalarda şu ana kadar ölen Hizbullah mensuplarının sayısı 70'e yükseldi.

ÖLEN İSRAİL ASKERİ SAYISI 354'E YÜKSELDİ

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyindeki çatışmalarda bir askerinin daha öldüğünü duyurdu. Buna göre, 7 Ekim saldırıları da dahil olmak üzere, ölen İsrail askerlerinin sayısı 354'e yükseldi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar