İsrail ordusu, Gazze plajında 'Topraklarımıza döndük' videosu çeken komutana inceleme başlattı

İsrail ordusu, Gazze plajında 'Topraklarımıza döndük' videosu çeken komutana inceleme başlattı
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze'de Hamas'la çatışmalar sonrasında bir plaja ulaşan İsrail birliğinin komutanının yaptığı konuşma tartışma yarattı. İsrail ordusu, tam da Netanyahu'nun işgal imasının ardından gelen görüntüler hakkında inceleme başlattı.

Artı Gerçek - İsrail hükümeti, Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Gazze'de "süresiz işgal" imasının yarattığı tepkiyi bastırmaya çalışırken, bu kez de bir askerin Gazze'de bir plaja bayrak dikip komutasındaki onlarca askere "Topraklarımıza geri döndük" dediği video tartışma yarattı. İsrail ordusu, olayın inceleneceğini açıkladı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, İsrail ordusunun Bahad 1 Subay Eğitim Okulu'ndan bir birlik, Gazze'de Hamas'la çatışmalardan sonra ulaştıkları plajda görülüyor. Büyük bir İsrail bayrağının yanından, komutasındaki onlarca ere seslenen asker ise "Bu savaşı Gazze plajlarından daha önemli bir yerde bitiremezdik" diyor.

'ZAFERİMİZ, TOPRAKLARIMIZA DÖNMEK OLACAK'

Komutan, İsrail'in 2005'te Gazze'deki yasadışı işgaline son verip tek taraflı olarak geri çekilmesine atıfla "Geri döndük. Buradan yaklaşık 20 yıl önce sürülmüştük... Bu savaşa bölünmüş halde başladık, birleşik halde son veriyoruz... İsrail halkı ve İsrail toprakları için savaşıyoruz. Zaferimiz bu olacak - kaç kişinin öldüğü değil, topraklarımıza dönmek olacak" ifadelerini kullanıyor.

Görüntülerin tepki çekmesinin ardından, İsrail ordu sözcüsü inceleme başlatıldığını açıkladı. Haaretz gazetesine göre sözcü, "askerlerinin ve komutanlarının uygun, devlet adabına yakışır şekilde davranmasını beklediklerini" söyledi.

İŞGAL İMASI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Söz konusu görüntüler, İsrail'in Gazze'de 'Hamas yönetimini devirme hedefi'ne ulaşması halinde bölgede nasıl bir yönetim kurulacağına dair tartışmanın gölgesinde yayınlandı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun "Gazze'nin güvenliğinden süresiz olarak kendilerinin sorumlu olacağı" yönünde ABD basınına yaptığı açıklama tepki çekmişti. Netanyahu'nun "yeni bir işgalin sinyali" olarak yorumlanan sözlerine ABD'den de tepki gelmesi sonrasında, İsrail'de bir dizi yetkiliden Gazze'yi işgal etmeyi planlamadıkları yönünde peş peşe açıklamalar gelmişti.

NETANYAHU: GAZZE'Yİ YÖNETMEK İSTEMİYORUZ

Netanyahu da konuya ilişkin son açıklamasında tepkileri yine yatıştırmaya çalıştı. Fox News'a konuşan İsrail Başbakanı, "Gazze'yi fethetmeyi, işgal etmeyi ve yönetmeyi amaçlamıyoruz" dedi. Netanyahu, "yeni tehditlerin ortaya çıkmaması için güvenilir bir gücün Gazze'ye yerleştirilmesi gerektiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar