DSÖ'den Covid-19 açıklaması: Artık küresel acil sağlık durumu değil

DSÖ'den Covid-19 açıklaması: Artık küresel acil sağlık durumu değil
DSÖ dünya genelinde yaklaşık 20 milyon insanın ölümüne yol açtığı tahmin edilen Covid-19 pandemisinin artık küresel acil sağlık durumu oluşturmadığını açıkladı. DSÖ Genel Direktörü, COVID-19'un küresel sağlık tehdidi olmayı sürdürdüğünü vurguladı.

Artı Gerçek - Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19'un artık küresel acil sağlık durumu oluşturmadığını duyurdu. Örgüt, pandemide gelinen aşamanın bir ilerleme işareti olduğunu ancak Covid-19'un varlığını sürdürmeye devam edeceğini vurguladı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, "Dün Acil Durum Komitesi 15. kez toplandı ve bana uluslararası önemdeki halk sağlığı acil durumuna son vermemi tavsiye etti ve ben de kabul ettim" dedi. Ghebreyesus, "Bunun, COVID-19'un küresel bir sağlık tehdidi olarak sona erdiği anlamına gelmediğini" vurguladı. DSÖ Genel Direktörü, pandemide resmi rakamlara göre yaklaşık 7 milyona yakın insanın ölse de gerçek rakamların 20 milyona yakın olduğunun" altını çizdi.

DSÖ, 30 Ocak 2020'de Covid-19 salgınının dünya geneline yayıldığı için pandemi hâlini aldığını ve 'küresel acil durum ilan edildiğini' duyurmuştu. Aynı yılın 'küresel acil durum' ilan etmiş, 11 Şubat 2020'de ise yeni tip koronavirüse 'Covid-19' adının verildiğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar