DSÖ'den Gazze için aşırı sıcak uyarısı: Hastalık riski artacak

DSÖ'den Gazze için aşırı sıcak uyarısı: Hastalık riski artacak
İsrail ordusu Gazze'de bugün düzenlediği saldırılarda en az 30 Filistinliyi daha öldürürken, Dünya Sağlık Örgütü'nden aşırı sıcakların bölgede insani krizi derinleştirebileceği ve hastalık riskini artırabileceği uyarısı geldi.

Artı Gerçek - Kurban bayramının son bulmasıyla birlikte İsrail ordusu Gazze'nin güneyinde on binlerce sivilin sığındığı Refah kentindeki operasyonlarına hız verirken, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) aşırı sıcak uyarısı geldi. DSÖ'den yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki aşırı sıcak havaların Filistinlilerin içinde bulunduğu insani krizi ve sağlık sorunlarını derinleştireceği uyarısı yapıldı.

DSÖ'nün Gazze ve Batı Şeria temsilcisi Richard Peeperkorn, "Son haftalar ve aylarda çok sayıda kişinin yerinden edildiğini gördük ve sıcaklığın bununla birleşiminin hastalıklarda artışa neden olabileceğini biliyoruz" dedi. Peeperkorn, "Sıcak su nedeniyle suyumuz kirleniyor, yüksek sıcaklıktan dolayı da çok daha fazla gıda bozulması yaşanacak. Sivrisineklerine ve sineklere, dehidrasyona, sıcak çarpmasına maruz kalacağız" uyarısında bulundu.

gazze2.jpg

Aşırı sıcaklar dünya çapında "normal" koşullarda bile binlerce kişinin ölümüne yol açmış durumda. Peepkorn ise Gazze'de su tedariki ve hijyen açısından yaşanan sorunlar nedeniyle ishal vakalarının normalden 25 kat daha yüksek seyrettiğini söyledi. Peeperkorn, en az 10 bin hastanın tıbbi sebeplerden ötürü Gazze'den tahliye edilmesi gerektiğini, bu kişilerin en az yarısının savaş kaynaklı sağlık sorunları yaşadığını belirtti.

Gazze'deki hava ve kara saldırılarında 37 bin 400'den fazla Filistinliyi öldüren İsrail ordusu bugün Refah başta olmak üzere Gazze çapındaki saldırılarına da devam etti. İsrail tanklarının Refah'ın batı ve kuzey bölgelerini zorladığı belirtilirken, hava saldırılarında ise en az 30 Filistinli öldürüldü. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar