Dünyanın en büyük Japon balıklarından biri 'oltaya geldi'

Dünyanın en büyük Japon balıklarından biri 'oltaya geldi'
Fransa'da bir göle 20 yıl önce yerleştirilen dev Japon balığı, İngiliz bir balıkçının oltasına takıldı. 'Havuç' isimli balık, bugüne dek hiç yakalanmamıştı. Balıkçı, birlikte poz verdikten sonra 30 kilo ağırlığındaki Havuç'u göle geri bıraktı.

Artı Gerçek - Japon balıkları normalde evde küçük bir akvaryumun içinde yaşayacak kadar küçük olurlar. Fakat İngiliz Balıkçı Andy Hackett, genellikle çocukların ilk evcil hayvanı olan bu balık türüyle bambaşka farklı bir deneyim yaşadı.

Hackett, Fransa'nın Champagne bölgesindeki Bluewater Gölleri'ne 20 yıl önce yerleştirilen ve o tarihten bu yana 30 kilogram ağırlığına ulaşan balığı yakaladı.

Turuncu renginden dolayı 'Havuç' (Carrot) adı verilen balık, söz konusu gölde avlanan balıkçıların yakalaması için özel olarak yerleştirilmişti. Ancak bugüne dek kimse Havuç'u yakalayamamıştı.

İki farklı tür sazan balığından üremiş olan Havuç'un, dünyada yakalanan ikinci en büyük Japon balığı olduğu düşünülüyor.

The Daily Mail gazetesine göre Hackett, oltaya takılması sonrası balığı ancak 25 dakikada çekebildi. Hackett, "Orada olduğunu hep biliyordum ama yakalayabileceğimi hiç düşünmemiştim" dedi. 42 yaşındaki balıkçı, "Yemi yuttuğunda büyük bir balık olduğunu anlamıştım" diye konuştu.

İngiliz balıkçı, birlikte poz verdikten sonra Havuç'u göle geri bıraktı.

Göldeki balıkçılık müdürü Jason Cowler ise The Guardian gazetesine, "Havuç'u, müşterilerin avlayabileceği farklı bir şey olsun diye yaklaşık 20 yıl önce koymuştuk. O günden bu yana büyüdü ve büyüdü ama pek ortaya çıkmıyor" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar