Dünyanın izlediği görüşme: Kuzey Kore lideri Kim, Rusya'da Putin'le bir araya geldi

Yayınlanma:
A+ A-
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya'da Devlet Başkanı Putin'le bir araya geldi. Vostoçni Uzay Üssü'nde Putin tarafından karşılanan Kim, "Başkan Putin'in kararlarını her zaman destekleyeceğiz ve emperyalizme karşı mücadelede birlikte olacağız" dedi.

Artı Gerçek - Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Rusya'da. İki lider Vostoçni Uzay Üssü'nde bir araya geldi. Ziyaret öncesi Putin, "Rusya'nın Kuzey Kore'ye uydu yapımında yardım edip etmeyeceği" sorusuna "Buraya bu yüzden geldik" diye cevap verdi. Rusya Devlet Başkanı, "Kuzey Kore lideri roket mühendisliğine büyük ilgi gösteriyor; onlar da uzayı geliştirmeye çalışıyorlar" dedi. Askeri konuların görüşülüp görüşülmeyeceği sorusuna ise "tüm konuları görüşeceğiz" yanıtını veren Putin, Kuzey Kore'ye uydu üretiminde yardım edeceklerini söyledi. Rusya Devlet Başkanı, görüşmelere Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun katılacağını da ekledi.

putin-1.jpg

KÖPRÜ ÜZERİNDE KARŞILANDI

Rusya Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı, Kuzey Kore ile Hükümetler arası Ticari, Ekonomik, Bilimsel ve Teknik İşbirliği Komisyonu Başkanı Aleksandr Kozlov, sosyal medya hesabından yaptığı görüntülü paylaşımda, Primorskiy bölgesinde Tumen nehri üzerindeki köprüde Kim’i karşıladığını duyurdu.

Kim’in resmi ziyaret için Rusya’ya geldiğini hatırlatan Kozlov, "Rusya ile Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti 75 yıldır güçlü bir şekilde dosttur. Bunca yıldır sadece komşu olarak değil aynı zamanda yakın dost olarak da birbirimize destek olduk, yardım ettik" ifadelerini kullandı.

KİM, ZİYARETÇİ DEFTERİNİ İMZALADI

Putin Vostoçni Uzay Üssü'nde karşıladığı Kim'in elini yaklaşık 40 saniye sıkarken "Sizi gördüğüme sevindim" dedi ve "Bu bizim yeni Uzay Üssü'müz" diye ekledi. Kuzey Kore lideri ise, bir tercüman aracılığıyla Putin'e daveti ve sıcak karşılaması için teşekkür etti. Kim Jong-un, Putin'e, "Rusya'nın Batı ile kutsal bir savaş verdiğini ve iki ülkenin birlikte emperyalizme karşı savaşacağını" söyledi. Rusya'nın egemenliğini ve güvenliğini korumak için hegemonik güçlere karşı kutsal bir mücadeleye giriştiğini söyleyen Kim, "Başkan Putin'in ve Rus liderliğinin kararlarını her zaman destekleyeceğiz ve emperyalizme karşı mücadelede birlikte olacağız" ifadelerini kullandı. Ardından ziyaretçi defterini Korece olarak imzalayan Kim, deftere, "İlk uzay fatihlerini doğuran Rusya'nın şanı ölümsüz olacaktır" notunu düştü. İki lider, Rusya'nın yeni uzay roketi 'Angara'nın montajının yapıldığı tesisleri de gezdi.

kimm.png

İNSANİ YARDIM KARŞILIĞINDA SİLAH TAKASI ANLAŞMASI GÜNDEMDE

Uzay Üssü'nde gazetecilerin iki ülke arasında bir silah anlaşmasının gündemde olup olmadığını sorması üzerine Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Pyongyang ve Moskova'nın kamuoyuna açıklanmaması gereken 'hassas alanlarda' işbirliği yaptığını" söyledi. Uluslararası yaptırımlara maruz kalan iki ülkenin insani yardım karşılığında silah takasını öngören bir anlaşma yapması bekleniyor.

ZIRHLI TRENLE RUSYA'YA GİTMİŞTİ

aa-20230912-32133755-32133753-kuzey-kore-lideri-kim-jongun-rusyada.jpg

Nadiren seyahat eden Kim, 12 yıllık iktidarı boyunca ülkesinden sadece yedi kez uzaklaştı ve iki kez de Koreler arası sınırı geçti. Bu seyahatlerin dördü Kuzey Kore'nin başlıca siyasi müttefiki olan Çin'e yapıldı. Kim, son ziyaretini 2019'da Rusya'ya yapmış ve Vladivostok şehrinde Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmüştü. Rusya'ya gitmek üzere zırhlı treniyle pazar günü öğleden sonra Pyongyang'dan ayrılan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un dün sabah saatlerinde Rusya'ya ulaşmıştı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar