Edward Snowden'dan 10 yıl sonra röportaj: Yaptıklarımdan pişman değilim

Edward Snowden'dan 10 yıl sonra röportaj: Yaptıklarımdan pişman değilim
Yayınlanma:
A+ A-
2013'te ABD tarihinin en büyük gizli belge sızıntılarından birine imza atan eski bilgisayar uzmanı Edward Snowden, ifşaatlarının 10'uncu yılında Hong Kong'lu gazetecilere röportaj verdi. Snowden, "Yaptıklarımdan pişman değilim" dedi.

Artı Gerçek - ABD'nin ülke dışındaki gizli dinleme ve izleme faaliyetleri hakkındaki ayrıntıları kamuoyuna sızdıran eski güvenlik uzmanı Edward Snowden "yaptıklarından pişman olmadığını" söyledi. Snowden, 2013'te, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'na (NSA) bağlı olarak çalışırken, ABD istihbaratının telekomünikasyon şirketleriyle işbirliğine ilişkin gizli belgeleri sızdırmasının ardından 10 yıldır sürgünde yaşıyor.

'2013 ÇOCUK OYUNCAĞI GİBİ GÖRÜNÜYOR'

Geçen yıl sığındığı Rusya'dan vatandaşlık alan Snowden, günümüz teknolojisiyle karşılaştırıldığında gözetleme teknolojilerinin 2013'teki durumunu 'çocuk oyuncağı' diye niteledi. Snowden, "Teknoloji son derece etkili olacak şekilde gelişti" dedi. 40 yaşındaki ABD'li, "2013'te gördüklerimizi ve bugünkü hükümetlerin yeteneklerini düşünürsek, 2013 çocuk oyuncağı gibi görünüyor" yorumunu yaptı.

'UÇTAN UCA ŞİFRELEME O TARİHTE BOŞ BİR HAYALDİ'

İfşaatlarının 10'uncu yılında Hong Kong'lu gazetecilere verdiği bir röportajda konuşan eski NSA çalışanı, 2013'e dönüp baktığında, “Hükümetin bizi mahvetmeyeceğine güvendik. Ama yaptılar. Teknoloji şirketlerinin bizden faydalanmamasına güvendik. Ama yaptılar. Bu tekrar olacak, çünkü gücün doğası bu" dedi. Snowden, uçtan uca şifrelemenin yaygın kullanımını sızıntıların olumlu miraslarından biri olarak gördüğünü de dile getirdi.

Eski NSA çalışanı, 2013'te uçtan uca şifrelemenin boş bir hayal olduğunu ve o dönemde küresel internet trafiğinin çok büyük bir bölümünün çıplak dolaştığını" hatırlatarak "Bu şimdi çok nadir görülen bir durum" dedi.

EDWARD SNOWDEN KİMDİR?

Daha önce ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) ve Dell şirketleri için çalışan 1983 doğumlu güvenlik uzmanı Edward Snowden, NSA'ye bağlı bir taşeron şirket olan Booz Allen Hamilton'da işe alındıktan sonra kendisinin de katıldığı dinleme ve izleme programlarının etik olarak kabul edilemez olduğunu düşünerek duruma itiraz etmeye başladı. İç kanallardan yaptığı girişimler sonuçsuz kalan Snowden, 2013'ün mayıs ayında Hawaii'de, çalışmakta olduğu NSA işini bıraktı ve Hong Kong'a geçti.

Haziran ayında ise kopyalamış olduğu binlerce gizli NSA belgesini İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi ve ABD'de yayımlanan Washington Post gazeteleriyle paylaştı.

Bu istihbarat belgelerinin haberleştirilmesiyle dünyanın gündemine oturan Snowden'ın sızdırdığı bir kısım belge de daha sonra çok sayıda uluslararası gazetede haberleştirildi. ABD Adalet Bakanlığı'nın aynı yılın haziran ayında 'hükümete ait belgeleri çalmak ve casusluk' suçlamalarıyla dava açtığı Snowden'ın pasaportu iptal edildi. Eski istihbaratçı iki gün sonra Hong Kong'dan Moskova'ya geçti ve o tarihten bu yana kendisine sığınma hakkı ve daha sonra vatandaşlık veren Rusya'da yaşıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar