Ekvador'da enerji krizi yüzünden OHAL ilan edildi

Ekvador'da enerji krizi yüzünden OHAL ilan edildi
Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, enerji santrallerine yönelik düzenlenen saldırılar nedeniyle Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Ekvador'a elektrik ihracatını durdurması ülkedeki günlük elektrik kesintilerini 8 saate çıkardı.

Artı Gerçek - Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, Devlet Başkanı Daniel Noboa, enerji santralleri ve kritik altyapı tesislerinin saldırıya uğraması gerekçe göstererek OHAL ilan etti.

Devlet Başkanlığı kararnamesi kapsamında, enerji santrallerine yapılan sabotajların engellenmesi için ordu ve polise geniş çaplı yetkiler verildi.

Enerji santrallerine yapılan saldırıların yanı sıra Kolombiya'nın da Ekvador'a elektrik ihracatını durdurması ülkedeki günlük elektrik kesintilerini 8 saate çıkardı.

Ekvador'da bu yıl yaşanan kuraklığın enerji krizini daha da derinleştirildiği bilgisi paylaşıldı.

HER GÜN ORTALAMA 2 İLE 5 SAAT ARASINDA KESİNTİ UYGULANIYOR

Ekvador'daki enerji şirketleri de başkent Kito dahil çok sayıda şehirde elektriklerin hangi saatlerde kesileceğine dair kamuoyu ile bilgi paylaşmıştı.

Enerji Bakanlığından 17 Nisan'da yapılan açıklamada, sıcaklıkların artması, su debilerinin azalması ve kuraklık gibi durumların ülkenin enerji sisteminin etkilediği belirtilmişti.(AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar