Ekvador'daki toprak kaymasında 72 kişi hâlâ kayıp

Ekvador'daki toprak kaymasında 72 kişi hâlâ kayıp
Yayınlanma:
A+ A-
Güney Amerika ülkesi Ekvador'da devam eden aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen toprak kaymasında ölenlerin sayısı 17'ye çıktı. Pazar günü meydana gelen olay sebebiyle 72 kişinin hâlen kayıp olduğu ve arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü açıklandı.

Artı Gerçek - Güney Amerika ülkesi Ekvador'un Chimborazo eyaletine bağlı Alausi kasabasında pazar günü meydana gelen toprak kaymasında ölenlerin sayısı 17'ye yükseldi. Yetkililer, ülkedeki aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen olayda 72 kişinin hâlâ kayıp olduğunu ve arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Ekvador Afet Yönetim Teşkilatı toprak kaymasında yedi kişinin de yaralandığını duyurdu. Resmi rakamlara göre 57 evin tamamen yıkıldığı ve yaklaşık 650 kişinin toprak kaymasından etkilendiği belirtildi. Hükümetten yapılan açıklamada ise, arama kurtarma çalışmalarına ağır iş makinelerinin de eşik ettiği ve evini kaybedenler için barınakların kurulduğu vurgulandı. Yerel basında daha önce çıkan haberlerde, bölgedeki dağda bir süredir çatlaklar oluştuğu ve bunun da heyelanı tetiklediği iddia edilmişti.

Ülkede devam eden aşırı yağışların yanında 19 Mart'ta 6.7 büyüklüğünde bir deprem de meydana gelmiş ve en az 14 kişi ölmüş ve 494 kişi de yaralanmıştı. Şiddetli yağmurlar ise ülkedeki yol ve köprüler başta olmak üzere altyapının tahrip olmasına neden olmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar