'Ekvador'dan İstanbul'a gönderilen' 151 kilo kokain Kolombiya’da ele geçirildi

'Ekvador'dan İstanbul'a gönderilen' 151 kilo kokain Kolombiya’da ele geçirildi
Ekvador'dan Türkiye'ye gönderildiği belirtilen 151 kilo kokaine Kolombiya'da el kondu. Kokain, bir tür palmiyenin tohumundan yapılan korozo düğmelerinin yüklü olduğu bir konteynerde bulundu.

Artı Gerçek - Kolombiya’nın Cartagena Limanı’nda, varış yeri İstanbul olan, düğme yüklü bir konteyner içine gizlenmiş 151 kilo kokain ele geçirildi. Ekvador’da yüklendikten sonra Kolombiya’nın Cartagena Limanı’na transit geçiş için giden kokain yüklü konteyner, Türkiye’ye doğru yola çıkmayı bekleyen bir geminin kıç tarafında bulunuyordu.

VOA Türkçe’den Mustafa Özdemir'in ulaştığı Kolombiya Cezai Soruşturma ve İnterpol Direktörlüğü’nden (DIJIN) edinilen bilgiye göre, operasyonu Narkotik Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri gerçekleştirdi.

Buna göre narkotik ekiplerinin limanda yaptığı kontrollerde açılan düğme yüklü konteynerde, kırmızı çizgili dokuz adet çuval içinde, kahverengi plastikle kaplı, üzerinde yuvarlak içinde JP logosu bulunan, dikdörtgen paketler içine yerleştirilmiş beyaz toz halinde bir madde bulundu. Yapılan testler sonucu, maddenin kokain olduğu tespit edildi.

'EKVADOR POLİSİ BÜYÜK ROL OYNADI'

Kolombiya Uyuşturucuyla Mücadele Birimi Direktörü Albay Ricardo Sanchez’in sosyal medyada yayınlanan videosunda, “Ekvador’dan gelen ve Türkiye’ye gidecek korozo düğmesi (bir tür palmiyenin tohumundan yapılan düğme) yüklü bir konteynerde, 151 kilo toz kokain ele geçirildi. İstanbul’a gönderilmek istenen uyuşturucunun ele geçirilmesinde Ekvador Polisi’nin katılımı da önemli rol oynadı” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi verilerine göre Kolombiya, yıllık yaklaşık 1800 ton civarı üretimle dünyanın en büyük kokain üreticisi. Kolombiya’dan Türkiye’ye kokain sevkiyatı, en son Ekim 2023'te kömür yüklü kuru yük gemisinde 150 kilo kokain ele geçirilmesiyle basına yansımıştı.

Başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere küresel organize suçlar üzerine incelemeler yapan Kolombiya merkezli “Insight Crime” adlı kurumun bir araştırması, Avrupa ve Ortadoğu’ya kokain sevkiyatı için alternatif güzergâhlar arayan uluslararası organize suç örgütlerinin son yıllarda Türkiye’ye ilgisinin arttığını gösteriyor. Resmi verilere göre, geçen yıl 739,5 ton kokainin ele geçirildiği Kolombiya’da, 20 Mayıs itibarıyla bu yıl ele geçirilen kokain miktarı 315 tonun üzerine çıktı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar