Elon Musk, anketin ardından Trump'ın Twitter hesabını açtı

Elon Musk, anketin ardından Trump'ın Twitter hesabını açtı
Yayınlanma:
A+ A-
Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk, ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın kaybettiği seçimden sonra halkı şiddete teşvik edebileceği gerekçesiyle kapatılan hesabını yeniden açtı. Eski paylaşımları silinmemiş görünen Trump ise platforma dönmeye hevesli değil.

Artı Gerçek - Twitter'ın yeni patronu Elon Musk, ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın seçim yenilgisini kabul etmeyerek asılsız hile iddialarını paylaşmasının ardından kapatılan hesabını yeniden erişime açtı. Musk'ın kendi hesabının üzerinden yaptığı anketin ardından açılan hesabın takipçi sayısının azaldığı ancak Trump'ın 'hile' iddialarına ilişkin paylaşımlarının silinmediği görüldü. Eski ABD başkanının, dört yıllık yönetiminde tartışmalı paylaşımlarla çok sık kullandığı Twitter'a geri dönmeye burun kıvırması ise dikkat çekti.

Trump'ın hesabı, 2020 başkanlık seçimlerinde yenilgiyi kabul etmemesinin ve destekçilerinin 6 Ocak günü Kongre binasına baskın düzenlemesinin ardından, "Kongre baskınındaki suç içeren eylemleri teşvik edecek ve tekrarlanmasına yol açabilecek" paylaşımlarda bulunması ihtimali gerekçe göstererek kapatılmıştı.

donald-trump.jpg

Platformun yeni patronu Musk ise daha önceden eleştirdiği bu adımı tersine çevirmek için bir anket başlatmıştı. 15 milyonun biraz üzerinde oyun kullanıldığı ankette, katılımcıların yüzde 51.8'i hesabın geri getirilmesi yönünde oy kullandı. Anketin tamamlanması sonrasında Musk, "İnsanlar sözünü söyledi. Trump geri getirilecek" paylaşımını yaptı. Kısa süre sonra da, eski ABD başkanının @realdonaldtrump hesabı yeniden açıldı.

Trump'ın kendisi ise Twitter'a geri dönmeye pek hevesli görünmüyor. 2024 seçimlerinde yeniden başkan adayı olacağını açıklayan Trump, Cumhuriyetçi Yahudi Koalisyonu'nun yıllık toplantısında video üzerinden yaptığı konuşmada "Twitter'a geri dönmek için herhangi bir sebep görmediğini" söyledi. Trump, kendi platformu 'Truth Social'da kalmaya devam edeceğini belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar