Elon Musk beyin çipi projesinde insan deneyleri için yine tarih verdi

Elon Musk beyin çipi projesinde insan deneyleri için yine tarih verdi
Elon Musk, Neuralink adlı şirketinde yaptığı sunumda insan beynine kablosuz çip takma projesine insan deneylerine altı ay içinde başlamayı umduklarını söyledi. Şirket daha önce Musk'ın açıkladığı zaman sınırlamalarını yerine getirememişti.

Artı Gerçek- Daha önce insan beynine kablosuz çip yerleştirme projesi kapsamında insan deneyleri konusunda verdiği tarihler tutmayan Tesla, SpaceX, Twitter ve Neuralink CEO'su Elon Musk bu kez altı ay içinde insan deneylerine başlamayı umduklarını söyledi.

Neuralink genel merkezinde davetlilere yaklaşık üç saat süren bir sunum yapan dünyanın en zengin insanı Musk, şirketin geliştirmekte olduğu beyin çipinin engelli hastaların yeniden hareket etmesini ve iletişim kurmasını sağlayacağını belirtti.

San Francisco ve Austin kentinde merkezleri bulunan, 2016'da kurulan Neuralink şirketi son yıllarda beyin çipi konusunda hayvanlar üzerinde test yapıyo.

Şirket beyin çipini insanlara takmak için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) izin almaya çalışıyor ancak bu izin henüz alınamadı.

'İYİ ÇALIŞACAĞINDAN EMİN OLMAK İSTİYORUZ'

Musk sunumunda "Bir cihazı bir insana yerleştirmeden önce son derece dikkatli ve iyi çalışacağından emin olmak istiyoruz. Başlangıçta ilerleme, özellikle insanlar söz konusu olduğunda, belki de ıstırap verici derecede yavaş görünebilir, ancak bunu paralel olarak ölçeklendirmek için her şeyi yapıyoruz. Yani teoride ilerleme hızlı ve büyük olmalı" dedi.

İlk iki beyin çipinin göremeyen ve kaslarını hareket ettiremeyen ayrıca bunları asla yapamayacakları söylenen iki kişiye yerleştirileceğini de söyleyen Musk "Birisi hiç görmemiş olsa bile, yani kör doğmuş olsa bile, yine de görüş yeteneğini geri getirebileceğimize inanıyoruz" dedi.

MAYMUN SADECE DÜŞÜNEREK BİLGİSİYAR OYUNU OYNAMIŞTI

Neuralink'in son kamuya açık sunumu bir yıldan uzun süre önce yapılmış, beyin çipi takılan bir maymunun sadece düşünce gücüyle bilgisayar oyunu oynadığı görülmüştü.

Musk 2019'daki sunumunda 2020 sonuna kadar ilgili hükümet dairelerinden insan deneyleri için izin almayı, 2021 sonunda ise insan deneylerinin 2022'de başlamasını umduğunu söylemişti. Ancak Musk'ın verdiği zaman sınırı FDA'dan insan deneyleri için izin alınamadığı için yerine getirilemedi.

RAKİP ŞİRKET SYNCHRON YARIŞI ÖNDE GÖTÜRÜYOR

Neuralink ile aynı alanda rekabet eden beyin-bilgisayar arayüzü girişimi olan Synchron şirketi ise 2021’de insan deneyleri için FDA'dan izin aldıktan sonra cihazını ilk kez ABD’li bir hastanın beynine 2022'de yerleştirmişti.

Cihazın amacı, hastanın hareket kabiliyetini kaybettikten sonra bile düşüncelerini kullanarak e-posta ve mesaj göndermesini sağlamak. Şirketin şu anda altı kişi üzerine cihazını denediği belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar