Elon Musk, ChatGPT'ye alternatif geliştirmek için ekip kuruyor

Elon Musk, ChatGPT'ye alternatif geliştirmek için ekip kuruyor
Yayınlanma:
A+ A-
Elon Musk, teknoloji alanındaki yatırımlarına devam ediyor. The Information'ın haberine göre, dünyayı kasıp kavuran yapay zeka uygulaması ChatGPT'ye alternatif geliştirme niyetinde olan Musk, bu alanda çalışacak bir ekip kurmak için temaslara başladı.

Artı Gerçek - Dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Twiiter, SpaceX ve Tesla CEO'su Elon Musk, kullanım alanının genişliği ve kabiliyetleriyle bilimkurgu filmlerini gerçek dünyaya taşımaya aday ChatGPT adlı yapay zeka uygulamasına rakip oluyor.

The Information adlı teknoloji sitesinde yer alan ve konuya dair bilgi sahibi kaynaklara dayandırılan haberde, Elon Musk'ın ChatGPT'ye alternatif geliştirmek için yeni bir araştırma laboratuvarı kurma konusunda yapay zeka araştırmacılarıyla görüştüğü belirtildi. Musk'ın bu hazırlıklar kapsamında yakın zamanda Alphabet'in DeepMind yapay zeka biriminden ayrılan Igor Babuschkin'i işe alacağı da iddia edildi.

MUSK KURUCU ORTAĞIYDI

2015'de Silikon Vadisi yatırımcısı Sam Altman ile birlikte kâr amacı gütmeyen bir girişim olarak OpenAI'ı kuran Musk, 2018'de yönetim kurulundan ayrılırken, chatbot'u "korkutucu derecede iyi" diye nitelendirmişti. The Information'da yer alan haberde, ChatGPT'nin gördüğü yoğun ilginin ardından Musk ve Babuschkin'in yapay zeka çalışmalarını sürdürmek için bir ekip kurmayı tartıştıkları, ancak proje henüz erken aşamalarda olduğu için somut bir planın olmadığı belirtildi.

KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR

'ChatGPT' adlı yapay zeka uygulaması son aylarda kullanımının yaygınlaşmasıyla gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Okul ödevlerinden, şarkı sözleri, şiir, komik hikayeler ve yemek tariflerine kadar hemen hemen her konuda 'fikir sahibi' olan yapay zekanın kullanımının, ABD'nin New York kentindeki okullarda yasaklanması haber olmuştu. Söz konusu yasak kararı, öğrenimin önünde engel teşkil ettiği gerekçesiyle alınmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar